do kasy suma: 0,00 zł
0

PREZENT DO ZAMÓWIEŃ POW. 250 ZŁ ❤️

Wpływ długotrwałego stresu na skórę i organizm. Jak sobie z nim radzić? 0
Wpływ długotrwałego stresu na skórę i organizm. Jak sobie z nim radzić?

Wpływ długotrwałego stresu na skórę i organizm. Jak sobie z nim radzić?

 

Wszyscy borykamy się z jakimiś stresującymi wydarzeniami. Czasem nie idzie nam w pracy, czasem psuje się coś w relacjach, w kwestiach zdrowia albo długo przygotowywanych planów. Każdy z nas nieco inaczej na takie sytuacje reaguje - u jednego będzie to stres chwilowy, a u drugiego stresowanie się tak mocno zaburzy codzienność, że stanie się jej nieodłącznym elementem. Niestety długotrwały stres jest szkodliwy dla całego naszego organizmu, w tym skóry - dlatego w tym poście blogowym omówimy jego skutki oraz sposoby ograniczania jego wpływu.

 

 

Jak stres wpływa na organizm człowieka?

 

Pewien poziom stresu działa na nas mobilizująco i może być pozytywny, np. gdy wyczekujemy wygłoszenia ważnego dla nas przemówienia. Jednak w znacznej mierze towarzyszący nam stres to zjawisko negatywne, które wpływa na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. 

 

Pod jego wpływem zostaje wydzielona adrenalina powodująca przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia krwi i tempa oddechu, by poprawić dostarczanie składników odżywczych do organów. Podnosi się poziom cukru, hamuje wytwarzanie nowych tkanek, krew odpływa do narządów, by móc jak najszybciej dostarczyć energii w reakcji typu “walcz lub uciekaj”. W tym samym czasie hamowane jest trawienie, a nawet dochodzi do opróżnienia żołądka i jelit, by ich treść nie przeszkadzała w wymaganej reakcji. 

 

Przy chronicznym stresie nasz organizm staje się nadreaktywny na bodźce lub przeciwnie - mniej wrażliwy. Jego długotrwale utrzymujący się wpływ na organizm skutkuje możliwym powstaniem licznych dolegliwości:

  • problemów naczyniowych, sercowych, nadciśnienia przez zwiększony przepływ krwi
  • zaburzeń żołądkowo-jelitowych przez wymuszane opróżnianie
  • rozregulowania poziomu cukru we krwi
  • osłabienia odporności i większej podatności na choroby
  • kłopotów z pamięcią i koncentracją, bólów głowy
  • pobudzenia lub apatii [1]

 

 

 

Jak stres wpływa na Twoją skórę? Stan przewlekłego napięcia a uroda

 

Omówione skutki dla organizmu nie są także obojętne dla skóry.

 

Zwiększone dostarczanie krwi do narządów, z pominięciem skóry, która nie jest priorytetem w stresowej sytuacji, objawia się blednięciem oraz gorszym odżywieniem skóry. Wstrzymanie produkcji białek budulcowych natomiast osłabia całą strukturę, przyczynia się do szybszego starzenia, utraty jędrności. Jeśli kolagen i elastyna są słabe, to nie są odporne na rozciąganie - zwłaszcza przy obecności sporej ilości kortyzolu, hormonu stresu - co zwiększa podatność na powstawanie rozstępów.

 

Przeczytaj też: Domowe i gabinetowe sposoby na rozstępy, czyli jak zapobiegać i zmniejszyć już powstałe paski na skórze

 

Ograniczenie produkcji kolagenu to niestety także problemy z gojeniem - każda rana będzie wolniej się zasklepiać i może wyglądać gorzej. Zabiegi w gabinecie wykonywane z użyciem np. dermapena czy lasera mogą nie dawać wtedy oczekiwanych rezultatów!

 

Bardzo negatywnym zjawiskiem jest również zaostrzanie stanu zapalnego. Osoby cierpiące na AZS, trądzik, czy trądzik różowaty mogą gołym okiem zauważyć ten efekt u siebie. Stres może nawet nie tylko zaostrzać, a powodować nawroty niektórych chorób, jak łuszczyca, czy łojotokowe zapalenie skóry!

 

Dodatkowo wiemy, że zwiększony przepływ krwi wpływa na stan naczyń - jeśli te nie są w stanie odpowiednio się kurczyć, na skórze można zaobserwować pajączki i rumień, co szczególnie pogarsza stan skór naczyniowych. Przy cerach tłustych natomiast obserwuje się zwiększenie produkcji łoju i powstania zmian trądzikowych, a w przy suchych osłabienie bariery naskórkowej, zwiększone przesuszenia, a nawet świąd. Może także dojść do aktywacji opryszczki, jeśli ktoś ma do niej tendencje. [2,3]

 

 

 

Jak sobie radzić ze stresem? Poznaj sposoby na jego zmniejszenie

 

Najlepiej byłoby go wyeliminować, ale w codziennym życiu pełnym wyzwań jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego starajmy się przynajmniej znaleźć najlepsze dla siebie metody jego zredukowania.

 

Bardzo dobrą opcją jest aktywność fizyczna. Ruch wytwarza endorfiny, hormony szczęścia, odwraca naszą uwagę od zmartwień, poprawia wydolność i nastrój, łagodzi napięcia. Przykładowo regularne praktykowanie jogi zmniejsza poziom kortyzolu we krwi, ogranicza stany zapalne i odczucia lęku.

 

Równie ciekawy wpływ ma medytacja - zmniejsza odczuwany stres i problemy ze snem, pozytywnie wpływa na pracę serca i mózgu, wzmacnia odpowiedź immunologiczną oraz łagodzi stany zapalne, lęki i depresję. Połączenie jogi i medytacji może być świetnym wsparciem przy chronicznym stresie.

 

Warto do puli dodać również masaż. Ten może poprawiać zarówno stan fizyczny, jak i psychiczny. Do wyboru mamy masaże fizjoterapeutyczne, relaksacyjne, wykonywane dłońmi, ciepłymi kamieniami, czy szeregiem różnych przyrządów do ciała. Przy opcjach relaksacyjnych możemy liczyć na rozluźnienie mięśni i działanie zmniejszające bóle oraz przynoszące szereg miłych doznań. Masaż oddziałuje nie tylko na skórę, ale również na ciśnienie i rytm serca. Dotlenia, zmniejsza ilość kortyzolu, zwiększa poziom poprawiającej nastrój serotoniny. Badania pokazują, że masaż ciśnieniowy aktywuje w mózgu obszary zaangażowanie w regulowanie emocji, a aromaterapeutyczny podwyższa poziom substancji wpływających pozytywnie na pamięć. [2]

 

Jeżeli akurat nie masz możliwości wybrać się do gabinetu na masaż ciała, to polecamy dwie inne opcje:

W ramach swojej pielęgnacji i wsparcia antystresowego, możemy też samodzielnie wykonać masaż ciała, szyi i dekoltu. Pobudzimy krążenie, poprawimy koloryt i owal twarzy oraz zmniejszymy widoczne objawy starzenia. Tutaj zależnie od preferencji wystarczą same dłonie lub ulubione akcesoria jak na przykład kwarcowy roller lub płytka gua sha. Jeśli nie możesz zdecydować się, które z nich wolisz albo nie miałaś okazji ich jeszcze spróbować, to polecamy zestaw obydwu.

Zestaw do masażu twarzy - Rose quartz beauty set : roller do twarzy + płytka gua sha + buteleczka roll-on - CRYSTALLOVE 

 

Przeczytaj też artykuły:

Jaki masażer do twarzy wybrać?

Kamień gua sha. Jak wykonać masaż płytką gua sha? Jakie są efekty takiego masażu?

 

Regenerację skóry warto też regularnie wspierać odżywczymi kremami i maskami, zwłaszcza nakładanymi na noc, kiedy skóra ma czas, by się odbudowywać, goić uszkodzenia i stany zapalne. Szczególnie cenne będą takie składniki jak ceramidy odbudowujące barierę ochronną i hamujące ucieczkę wody, przyspieszający gojenie pantenol oraz wąkrotka azjatycka i jej metabolity poprawiające mikrokrążenie i stymulujące powstanie kolagenu. Wszystkie je znajdziesz np. w kremie-masce Dermide Cica Barrier Sleeping Pack.

Krem regenerujący na noc Dermide Cica Barrier Sleeping Pack z ekstraktem z wąkroty azjatyckiej, Purito 80 ml 

Krem naprawczy do twarzy z ceramidami Mawawo Natural Cosmetics, 30 ml

Naturalna Maska Łagodząca w płachcie, Soothing Sheet Mask, Chitone Care, 23 ml

 

Do takiej chwili relaksu z masażem, medytacją i pielęgnacją polecamy jeszcze dołączyć świece sojowe o ulubionym zapachu. Są bezpieczne dla naszego układu oddechowego i bardzo uprzyjemniają domowe SPA. Świece i kadzidła w sklepie Skincare Lover 

 

Zestaw naturalnych zapachowych świec sojowych, prosta świeca tower pastelowe kolory 25 h

 

 

Podziel się z nami, jak radzisz sobie ze stresem. Czy któryś z naszych sposobów pomaga?

 

Przeczytaj także:

 

Sen a uroda. Jak brak snu wypływa na organizm i urodę? Sposoby na dobry sen

 

Co się dzieje ze skórą twarzy, której dobrze nie oczyszczamy? Sprawdź, jakie procesy zachodzą przy niedokładnym demakijażu i myciu cery

 

Co się dzieje ze skórą, której nie nawilżamy? Jakie zmiany zachodzą przy stosowaniu kremów nawilżających?

 

Co dzieje się ze skórą której nie chronimy przed słońcem? Czyli dlaczego warto stosować kremy z filtrem SPF

 

 

 

 

Źródła:

  1. Instytut Psychologii Zdrowia PTP: Skutki zdrowotne i psychologiczne przewlekłego stresu. Rozpoznanie i sposoby radzenia sobie.
  2. Pawlicka Magdalena: Wpływ stresu na wygląd skóry, 2019
  3. Kolankowska-Trzcińska Marta: Psychokosmetologia jako wsparcie terapii chorób skóry zaostrzanych przez stres, 2020

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.