do kasy suma: 0,00 zł
0

PREZENT DO ZAMÓWIEŃ POW. 250 ZŁ ❤️

Świadoma pielęgnacja skóry głowy domowymi sposobami, czyli sekret zdrowych włosów 0
Świadoma pielęgnacja skóry głowy domowymi sposobami, czyli sekret zdrowych włosów

Świadoma pielęgnacja skóry głowy domowymi sposobami, czyli sekret zdrowych włosów

 

Kiedy myślimy o ładnych włosach pełnych blasku, przeważnie myślimy też o odżywkach i maskach, które miałyby pomóc nam ten cel osiągnąć. Jednak tym, czym powinniśmy zainteresować się w pierwszej kolejności, jest pielęgnacja skóry głowy, bo to z niej wyrasta włos.

 

 

 

Skóra głowy. To warto wiedzieć

 

Co oczywiste, skóra głowy porośnięta jest włosami. Znajdziemy ich na głowie aż około 100 tysięcy. Na każdy centymetr kwadratowy przypada nawet 150-350 mieszków włosowych, a z każdego z nich w ciągu życia wyrasta 20-30 włosów. Każdy mieszek dodatkowo posiada własny gruczoł łojowy, w którym produkowany jest łój wydostający się na powierzchnię i natłuszczający skórę oraz łodygę włosa. Owo natłuszczenie dba o ochronę włosa i jego ładny wygląd, ale przy zbyt dużych ilościach łoju może prowadzić do szybkiego przetłuszczania, czy łojotokowego zapalenia skóry.

 

Skóra głowy będzie potrzebowała odpowiedniego oczyszczania, a w niektórych przypadkach także działania regulującego lub nawilżającego. Za każde z nich odpowiada inna kategoria produktów.

 

 

 

 

Oczyszczanie skóry głowy. Szampony w płynie oraz w kostce.

 

Totalną podstawą pielęgnacji skóry głowy będzie oczyszczanie. Oprócz łoju pomiędzy włosami może zbierać się kurz, zanieczyszczenia powietrza, czy produkty stylizujące. Ich zaleganie na skórze przyczynia się do zwiększenia łojotoku, podrażnień, stanów zapalnych, czy chorób skóry. Łój wymieszany z zabrudzeniami to idealne środowisko do rozwoju m.in. drożdżaków mających udział w powstaniu ŁZS.

 

Oczyszczanie należy wykonywać tak często, jak jest potrzeba. Popularna metodą jest przetrzymywanie tłustych włosów jak najdłużej, co miałoby w rezultacie zmniejszać przetłuszczanie. W praktyce metoda ta nie działa i może pogarszać stan skóry. Jeśli włosy są nieświeże, trzeba je umyć. Dla niektórych częstotliwości mycia będzie wynosiła 2x w tygodniu, dla innych codziennie. Dostosowujemy ją do swoich potrzeb.

 

Najskuteczniejszą metodą jest podwójne mycie. Oznacza to dwukrotne umycie zmoczonej skóry i włosów szamponem spienionym w dłoniach. Nie wylewamy szamponu prosto na głowę, lecz redukujemy jego moc i zwiększamy objętość przez roztarcie w zwilżonych dłoniach. Dopiero taką miksturę nakładamy na skórę, masujemy i pozwalamy spływać po włosach. Po spłukaniu powtarzamy czynność.

 

Podobnie jak częstotliwość, dobieramy pod siebie odpowiedni szampon. Powinien odpowiadać w pierwszej kolejności na potrzeby skóry. Do skóry wrażliwej powinien być łagodniejszy, do skóry przetłuszczającej normalizujący ze składnikami regulującymi, mocniej oczyszczający, a w przypadku włosów farbowanych, zawierający składniki chroniące pigment. Np. dla włosów blond świetnie sprawdzi się: Wegański szampon do włosów blond, Mawawo Natural Cosmetics, 250 ml

 

Moc oczyszczania nie zależy jedynie od użytych detergentów, gdyż zawartość składników nawilżających i konsystencjotwórczych również wpływa na siłę mycia. Sugerowanie się jedynie substancją myjącą nie jest najlepszą metodą. Warto spoglądać na cały skład oraz zalecenia producenta.

 

 

Szampony płynne

Możemy wybierać spośród dwóch typów szamponów. Pierwszy z nich to tradycyjny, płynny szampon. Przykładowo prebiotyczny szampon regenerujący do włosów Mawawo zawierający łagodne detergenty, substancje nawilżające, prebiotyki wspierające mikrobiom skóry głowy oraz ekstrakt z alg działający ochronnie na łodygę będzie dobrym wyborem do skóry wrażliwej, suchej oraz włosów wymagających regeneracji, zniszczonych, poddawanych stylizacji.

Wegański prebiotyczny szampon regenerujący do włosów, Mawawo Natural Cosmetics, 250 ml

 

Sprawdź również:  Wegański prebiotyczny szampon do wrażliwej skóry głowy od 1. dnia życia, Mawawo Natural Cosmetics, 250 ml

 

 

 

Eko szampony w kostce

Drugą kategorią szamponów są produkty w formie stałej, czyli w kostce. Taki szampon również należy spienić, poprzez pocieranie kostki między mokrymi dłońmi. Może być opcją bardziej eko ze względu na brak potrzeby opakowania w formie szklanej lub plastikowej butelki. Szampon normalizujący rozmaryn i mandarynka Cztery Szpaki z oczyszczającą zieloną glinką oraz ekstraktami z mandarynki i rozmarynu o właściwościach antyseptycznych może się dobrze sprawdzić przy przetłuszczającej skórze głowy.

 

Szampon Normalizujący Rozmaryn i Mandarynka, Cztery Szpaki, 75 g 

 

Sprawdź również: Uniwersalny szampon do włosów w kostce, Cztery Szpaki, 75 g

 

Istnieją również suche szampony zawierające talki, glinki, czy inne pudry wchłaniające łój na skórze głowy. Takie szampony jednak nie powinny stanowić regularnego elementu pielęgnacji, gdyż ich zaleganie może pogłębiać istniejące problemy. Nie zastąpią mycia, a jedynie czasem uratują sytuację, gdy nie mamy czasu.

 

 

 

Oczyszczanie poprzez peelingi do skóry głowy

 

Skóra głowy samodzielnie się złuszcza, ale ze względu na jej wydzieliny, stylizatory i zabrudzenia, proces ten może być utrudniony. Regularne mycie warto od czasu do czasu wspomóc peelingiem, który pomoże pozbyć się martwych komórek i wszystkiego, co może zaczopować mieszki włosowe.

 

Podobnie jak w przypadku twarzy, do wyboru mamy peelingi kwasowe, enzymatyczne i mechaniczne z drobinkami. 

 

Peeling kwasowy wymaga rozdzielania włosów i aplikacji partiami, a następnie odczekania wyznaczonego czasu przed myciem. Wymaga to nieco wprawy i cierpliwości, więc wybór będzie zależny od naszych preferencji.

 

Bardzo łagodną opcją będzie laktobionowy peeling do wrażliwej skóry głowy Mawawo zawierający 4% kwasu, łagodzącą alantoinę, prebiotyki oraz antybakteryjny ekstrakt z amli. Kwas laktobionowy w stężeniu 4% działa mikrozłuszczająco, a jego dodatkowe właściwości antyoksydacyjne, nawilżające i łagodzące będą idealnie pasować do osób szukających swojego pierwszego peelingu, do skór suchych, czy wrażliwych.

 

Laktobionowy peeling do wrażliwej skóry głowy Mawawo Natural Cosmetics 150 ml 

 

 

Peeling mechaniczny stosuje się inaczej. Nakłada się go na mokrą skórę głowy już pod prysznicem i rozmasowuje. Pierwszym problemem tutaj może być wypłukiwanie drobinek z włosów. Drugim natomiast same drobinki - należy zwrócić uwagę, czy nie są zmielonymi łupinami, solą, czy cukrem. Takie drobiny mają ostre krawędzie i mogą drapać skórę oraz uszkadzać mieszki. Zdecydowanie lepsze są nowoczesne peelingi z dodatkiem drobinek z celulozy lub jojoby o równomiernych kształtach, delikatne dla włosów.

 

Takie kuleczki jojoby zawiera peeling do skóry głowy Mawawo łączący w sobie także mieszankę kwasów. Złuszczanie jest więc mocniejsze niż w przypadku peelingu laktobionowego i tym razem dwutorowe, bo zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Peeling ma kremową formułę wymagającą wmasowania i odczekania kilka minut. Podczas kąpieli jednak przeważnie da się dobrze zużytkować ten czas :)

Wegański kwasowy peeling do skóry głowy, Mawawo Natural Cosmetics, 150 ml

 

 

 

Wzmacnianie i regulowanie skóry głowy poprzez wcierki do skalpu

 

Kolejnym przydatnym produktem w pielęgnacji skóry głowy są wcierki. Mogą pomóc w szeregu problemów, zwłaszcza:

  • suchości i wrażliwości dzięki dodatkowi substancji łagodzących i nawilżających, jak gliceryna, czy pantenol

  • przetłuszczaniu dzięki zawartości składników normalizujących, jak niacynamid, łopian, czy pokrzywa

  • wypadaniu włosów poprzez pobudzenie mikrokrążenia i odżywianie cebulek substancjami jak kapsaicyna, amla, kofeina, rozmaryn

 

Dzięki regularności i odpowiedniemu produktowi można osiągnąć dobre rezultaty. Najlepiej nakładać je po każdym myciu i wmasowywać opuszkami palców. Zależnie od kosmetyku częstotliwość będzie się różnić, a czasem wymagane jest zrobienie przerwy - tutaj należy sugerować się zaleceniami producenta. Wcierki to przeważnie lekkie, wodne produkty, więc nie obciążają włosów nawet przy codziennym stosowaniu.

 

Lotion do pielęgnacji atopowej skóry głowy z problemem łupieżu Mawawo z odblokowującym mieszki kwasem salicylowym, antybakteryjnym składnikiem z drzewa herbacianego oraz prebiotykami i szeregiem ekstraktów łagodzących i regulujących pomoże w obu tytułowych problemach - ukoi stany zapalne oraz ograniczy łojotok i rozwój grzybów biorących udział w powstaniu łupieżu.

Wegański lotion do pielęgnacji atopowej skóry głowy z problemem łupieżu, Mawawo Natural Cosmetics, 75 ml 

Tymczasem wcierka stymulująca do skóry głowy na porost włosów Sattva Ayurveda bogata w kozieradkę zmniejszającą wypadanie oraz regulujący i wzmacniający niacynamid pomoże przy utracie włosów. 

Naturalna wcierka stymulująca do skóry głowy na porost włosów Kozieradka Fenugreek, Sattva Ayurveda, 100 ml 

 

Wcierki i odpowiednie oczyszczanie są w stanie wspomóc skóry z atopią, łojotokowym zapaleniem skóry, łupieżem, czy wypadaniem, ale jeśli problem jest poważny, nie zastąpią wizyty u lekarza. Problemy dermatologiczne będą wymagały konsultacji ze specjalistą, a wypadanie m.in. wykonania badań krwi, czy poprawy diety. Najlepiej połączyć poradę profesjonalisty (tzw. trychologa) z dobraną pielęgnacją.

 

Przeczytaj także:

Jak świadomie pielęgnować włosy? Poznaj podstawy lśniącej czupryny dla niskoporów, średnioporów i wysokoporów

Olejowanie włosów. Na sucho czy na mokro? Jakich efektów możesz oczekiwać?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.