do kasy suma: 0,00 zł
0

PREZENT DO ZAMÓWIEŃ POW. 250 ZŁ ❤️

Sen a uroda. Jak brak snu wypływa na organizm i urodę? Sposoby na dobry sen 0
Sen a uroda. Jak brak snu wypływa na organizm i urodę? Sposoby na dobry sen

Sen a uroda. Jak brak snu wypływa na organizm i urodę? Sposoby na dobry sen

 

W artykule dowiesz się:

- Ile snu tak naprawdę potrzebujesz?

- Jak brak snu wpływa na funkcjonowanie organizmu?

- Jak niedobór snu wpływa na urodę?

- Wskazówki: jak poprawić jakość snu? jak ułatwić sobie zasypianie?

 

 

Sen to nieodłączny element naszej codzienności. Jako dzieci mogliśmy się długo wylegiwać w łóżku, potem jednak zaczęła się szkoła, a następnie praca i mnóstwo obowiązków. Okazało się, że na sen jest coraz mniej czasu, bo potrzebujemy poświęcić go na szereg innych czynności. Niestety ogólne tendencje wskazują, że sporo z nas śpi za mało, a to odbija się na naszym zdrowiu oraz stanie skóry!

 

 

 

Ile snu potrzebujesz, aby dobrze funkcjonować?

 

Przyjmuje się, że średnia długość snu w okolicach 7-8 godzin jest najkorzystniejsza dla większości. Zarówno krótki sen poniżej 6 godzin, jak i długi poniżej 9 wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. W praktyce jednak mało kto jest w tej drugiej grupie, więc skupimy się na brakach snu. Ten może objawiać się w różny sposób - zarówno jako bezsenność, problemy z zaśnięciem, wybudzanie w trakcie nocy, zmienne pory snu, czy przymusowe wczesne godziny pobudki. (1)

 

Warto zwrócić uwagę, że na długość i jakość snu mają wpływ nie tylko ogólna liczba obowiązków, czy małe dziecko, ale również sam charakter wykonywanej pracy, jak ta zmianowa, gdzie zaczynamy i kończymy w różnych godzinach, szczególnie gdy zmiany są rotacyjne w ciągu 24 godzin. Rytm okołodobowy jest wtedy mocno zaburzony, a taki pracownik znacznie mniej wydajny, a w skrajnych przypadkach może nawet stanowić zagrożenie przez opóźnione reakcje wywołane otępieniem. (2)

 

 

 

 

Jak brak snu wpływa na Twój organizm?

 

Już po jednej nocy niewyspania czujemy się zmęczeni, a umysł niekoniecznie pracuje na pełnych obrotach. Co jednak, gdy takie problemy trwają dłużej?

 

 

Musimy się liczyć z szeregiem konsekwencji, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, w tym:

  • większa podatność na stres, uczucie niepokoju, huśtawki nastroju, czyli ogólne pogorszenie jakości życia wewnętrznego, a nawet na dłuższą metę depresja,

  • otępienie, pogorszenie pamięci i funkcji poznawczych, przez co możemy gorzej funkcjonować na przestrzeni dnia, być mniej efektywnym w pracy i życiu, a także mniej uważnym np. podczas prowadzenia samochodu,

  • zmiany w wydzielaniu hormonów - płciowych, tarczycy oraz hormonu stresu, czyli kortyzolu, co wpływa na cały organizm, 

  • większe ryzyko otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, chorób układu krążenia, także nowotworów (3, 4)

 

 

 

 

Jak brak snu wpływa na Twoją skórę? Sen a uroda. Sen jako element holistycznej pielęgnacji

 

 

 

 

Musimy się liczyć z tym, że sen wpływa także na nasz wygląd.
Niewyspane budzimy się m.in. z podkrążonymi oczami, większymi cieniami, czy opuchnięciami. Podczas snu organizm sam nie przepycha limfy, co powoduje zastoje, a osłabione naczynia mogą przepuszczać płyny. 

 

Mniej snu to wyższy poziom hormonu stresu, kortyzolu. Ten wpływa na osłabienie produkcji białek podporowych, które wchodzą w skład również naczyń. Takie osłabienie zwiększa również tendencje do powstawania rozstępów, a sam kortyzol może zwiększać produkcję łoju. (5)

 

Wiadomo także, że u osób pozbawionych snu zwiększa się stężenie glikortykosteroidów, co prowadzi do zmian w ciałkach lamelarnych w skórze odpowiadających za produkcję lipidów dbających o jej integralność. Oznacza to tyle, że naskórek nie będzie wystarczająco szczelny, zwiększa się odparowanie wody, suchość, odwodnienia, a także możliwość przedostawania się drobnoustrojów. To szczególnie istotne dla osób z AZS, u których mogą nasilać się objawy. (6)

 

Noc to również czas, gdy skóra się regeneruje. Zachodzą najintensywniejsze podziały komórkowe, dochodzi do naprawy ubytków włókien, uszkodzeń DNA wywołanych m.in. promieniowaniem słonecznym, gojenia ran. Zaburzenie tych procesów oczywiście skutkuje wolniejszym gojeniem, kumulowaniem uszkodzeń w organizmie i niższą jakością kolagenu, czyli w efekcie skóry! (7)

 

Ogólnie u gorzej śpiących osób odnotowuje się bardziej nierówną pigmentację, więcej drobnych zmarszczek, znaczniejsza utratę tkanki tłuszczowej, czy wiotkość skóry. Ponadto osoby takie są mniej zadowolone ze swojego wyglądu, niż dobrze się wysypiające.(5)

 

 

 

 

 

Jak lepiej spać? Jak poprawić jakość snu i szybciej zasypiać?

 

Jest kilka takich rzeczy, choć niektóre mogą się okazać trudne w praktyce!

 

Postaraj się powstrzymać przed jedzeniem przed sen, bo to może zaburzać trawienie i metabolizm oraz ogranicz picie kawy i energy drinków zwłaszcza w godzinach popołudniowych.

 

Jeżeli chodzi o samą pielęgnację, zadbaj, by skóra była dobrze oczyszczona przed snem i nie zalegały na niej żadne resztki zanieczyszczeń z całego dnia, bo jest bardziej przepuszczalna.
Aby ograniczyć odparowanie wody, zadbać o jej szczelność i dać dobre warunki do regeneracji, możesz nałożyć odżywczy krem.
Szczególnie warte uwagi są następujące preparaty:

 

 

Krem naprawczy do twarzy z ceramidami Mawawo Natural Cosmetics, 30 ml

 

 

 

By uprzyjemnić sen oraz zadbać o swój kręgosłup i zminimalizować bóle karku, warto pomyśleć o poduszce ortopedycznej, która poprawi ułożenie ciała.
Dobrym dodatkiem jest też jedwabna poszewka, której powierzchnia zmniejsza uszkodzenia włosów oraz mniej się odgniata na skórze, co zmniejsza powstawanie zmarszczek sennych. Jedwabna poszewka na poduszkę do spania na zmarszczki, złota poszewka 40x40 cm jasiek, 100% jedwab, Easy Livin 

 Jedwabna poszewka na poduszkę do spania na zmarszczki, złota poszewka 40x40 cm jasiek, 100% jedwab, Easy Livin 

 

 

Jeśli masz problemy z zaśnięciem, spróbuj popracować nad atmosferą przed położeniem się do łóżka! Zadbaj o wyłączenie ekranów na godzinę-dwie wcześniej. Emitują one światło niebieskie, które blokuje wydzielanie melatoniny będącej hormonem snu. Światło to zmniejsza senność i pogarsza jakość snu. Zamiast telefonu można sięgnąć po książkę i wziąć kąpiel przy aromacie ulubionej świecy, np. Naturalna zapachowa świeca sojowa Prosecco Rose Wosk i Knot, linia Premium, 200 ml, 40 h

 

 

 

 

Dla rozluźnienia możesz pomyśleć o poleżeniu na macie z kolcami pomagającej zmniejszyć bóle i napięcia w ciele albo zrobić masaż twarzy poprawiający jej owal i usprawniający wchłanianie składników z nakładanych następnie produktów do pielęgnacji (np. kremu). Jeżeli preferujesz delikatny masaż, polecamy wybór rollera z kamienia (Wałeczek / Roller do masażu twarzy z jadeitu EASY LIVIN'), podczas gdy masażer z wypustkami da intensywniejsze odczucia (Gold Derma Roller / Masażer / Wałeczek do twarzy EASY LIVIN')

Mata do akupresury, Shivamata na stres, dla relaksu i urody 

 

 

 

 

 

Mamy nadzieję, że uda Ci się regularnie wysypiać! Pamiętaj, że robisz to dla własnego zdrowia, a gdyby bardzo dokuczała Ci bezsenność, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

 

Źródła:

 

  1. Matricciani L. i inni: Past, present, and future: trends in sleep duration and implications for public health, 2017
  2. Harrington J. M.: Health effects of shift work and extended hours of work, 2001
  3. Medic G. i inni: Short- and long-term health consequences of sleep disruption, 2017
  4. Zaharna M. i inni: Sleep, noise and health: Review, 2010
  5. Oyetakin-White P i inni: Does poor sleep quality affect skin ageing?, 2014
  6. Kahan V. i inni: Can poor sleep affect skin integrity?, 2010
  7. Lyons A. i inni: Circadian Rhythm and the Skin: A Review of the Literature, 2019

 

 

Być może zainteresują Cię także inne nasze artykuły:

1. Czy warto stosować matę do akupresury? Jak używać maty zdrowotnej, czyli Shivamaty? 

2. Jak się pozbyć cellulitu? Domowe sposoby na cellulit

3. Kamień gua sha. Jak wykonać masaż płytką gua sha? Jakie są efekty takiego masażu?

4. Szczotkowanie ciała na sucho i na mokro, czy warto szczotkować skórę ciała, jak to robić, jakie są przeciwskazania

5. Wpływ długotrwałego stresu na skórę i organizm. Jak sobie z nim radzić?

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.