do kasy suma: 0,00 zł
0
Olejowanie włosów. Na sucho czy na mokro? Jakich efektów możesz oczekiwać? 0
Olejowanie włosów. Na sucho czy na mokro? Jakich efektów możesz oczekiwać?

Olejowanie włosów. Na sucho czy na mokro? Jakich efektów możesz oczekiwać?

 

Z naszych poprzednich wpisów wiesz już sporo o pielęgnacji skóry głowy i włosów. Polski rynek kosmetyczny daje nam mnóstwo możliwości, z których możemy dowolnie wybierać i dopasowywać do siebie opcje jak w osobistej włosowej układance. Jedną z nich jest olejowanie, czyli bonusowy zabieg ponad codzienną pielęgnację. Dowiedz się, dlaczego warto go wykonywać i jak robić to z największą korzyścią dla swoich włosów.

Jeśli nie czytałaś naszych poprzednich artykułów na temat pielęgnacji włosów, to zerknij na:

Jak świadomie pielęgnować włosy? Poznaj podstawy lśniącej czupryny dla niskoporów, średnioporów i wysokoporów  

Świadoma pielęgnacja skóry głowy domowymi sposobami, czyli sekret zdrowych włosów

 

Budowa włosa.  To warto wiedzieć [1]

Żeby zrozumieć logikę stojącą za wykorzystaniem olejów w pielęgnacji włosa, najpierw musimy krótko omówić jego budowę. Włos składa się z korzenia osadzonego w skórze oraz łodygi, czyli całej widocznej długości włosa. 

Jeśli spojrzymy na przekrój łodygi, to idąc od środka zobaczymy tam rdzeń (wiele włosów go nie posiada), korę zawierającą barwnik włosa poprzetykaną lipidowym cementem oraz osłonkę. Owa osłonka składa się z zachodzących na siebie łusek. Im bardziej są one rozchylone, tym wyższa porowatość włosa i tym bardziej włosy wyglądają na zniszczone, czy puszące się. Dodatkowo łatwiej o wymywanie wspomnianego cementu, który pomaga w utrzymaniu nawilżenia i elastyczności włosa. 

 

Jak działają oleje na włosy? [2]

Olejowa pielęgnacja włosów jest znana w kulturze hinduskiej od dawna. U nas powoli zdobywa popularność i zaczynają pojawiać się badania potwierdzające jej korzystne skutki. 

Olej chroni łodygę włosa przed utratą wilgoci, pomaga utrzymać jej nawilżenie i poprawić strukturę. Tworzy wygładzający film, zwiększa elastyczność, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne jak tarcie o materiały, czy szczotkę oraz ułatwia rozczesywanie. 

Serum do olejowania włosów OIL MY GOD! Be The Sky Girl, 100 ml 

 

Jak dobrać olej do włosów? [2, 3]

Znasz już ogólne właściwości olejów, ale nie każdy będzie odpowiedni do każdych włosów. Znaczenie mają tutaj:

  • porowatość włosów: niska, średnia, czy wysoka, czyli jak mocno rozchylone są łuski, gdzie mamy włosy od grubych, gładkich, śliskich i błyszczących po takie z tendencją do puszenia, zniszczone, delikatne

  • zawartość kwasów tłuszczowych w oleju: kwasy nasycone mają mniejsze cząsteczki, przez co nadają się do włosów niskoporowatych z niewiele rozchyloną łuską, gdy nienasycone (jedno i wielo) mają większe cząsteczki i lepiej sprawdzają się na włosach średnio i wysokoporowatych

 

Przykładowo wiemy, że olej kokosowy ma malutką cząsteczkę, która dobrze przenika przez łodygę i chroni włos przed wypłukiwaniem lipidów oraz keratyny. Kokos dobrze sprawdzi się na włosach niskoporowatych, a inne może puszyć.

 

Zgodnie z zawartością kwasów tłuszczowych do poszczególnych włosów można dopasować np.

  • niskoporowate - olej kokosowy, palmowy, kukurydziany, masło shea

Zobacz zestaw do olejowania do włosów niskoporowatych od Cztery szpaki:

Zestaw do olejowania włosów niskoporowatych na podkład, hydrolat lawendowy + serum olejowe, Cztery Szpaki 

 

  • średnioporowate - olej awokado, migdałowy, arachidowy, słonecznikowy

Zobacz zestaw do olejowania do włosów średnioporowatych od Cztery szpaki 

Zestaw do olejowania włosów średnioporowatych na podkład, hydrolat różany + serum olejowe, Cztery Szpaki

 

  • wysokoporowate - z krokosza, ogórecznika, orzechów włoskich, winogron

Zobacz zestaw do olejowania do włosów wysokoporowatych od Cztery szpaki 

Zestaw do olejowania włosów wysokoporowatych na podkład, hydrolat różany + serum olejowe, Cztery Szpaki 

 

 

Sposoby olejowania włosów. Metoda na sucho i mokro

 

Podstawowym sposobem olejowania jest na sucho. To oznacza po prostu nałożenie oleju na suche włosy i pozostawienie go na około godzinę. Sugerujemy zaczynać od małej ilości, na początek łyżeczki oleju roztartego w dłoniach i wgniecenie go we włosy od końców w górę, mniej więcej do wysokości ucha.

 

Druga metoda jest na mokro. Zwilżamy włosy gotowym sprayem, wodą, hydrolatem, samodzielnie przygotowaną mieszanką wody i cukru, czy żelem aloesowym, w tym przypadku delikatnie go rozprowadzając po łodydze. Dopiero na taką bazę aplikujemy olej. 

Żel aloesowy 99% Apis Natural Aloe Vera, do twarzy, ciała i włosów, 300ml, 6136

 

Czym różni się ta metoda od pierwszej? Jeśli mamy zniszczone, przesuszone włosy, to sam olej nie poprawi nawilżenia i finalnie włosy mogą być w gorszej kondycji niż na początku. Nałożenie związków nawilżających lub przynajmniej samo zwilżenie, zapewnia dawkę wody, którą olej zabezpieczy, by razem wzmacniać włos. Jeśli olejowanie na sucho nie przynosi dobrych efektów, warto spróbować dodawania podkładu. Podkład bogaty w substancje nawilżające znajdziesz w zestawie z olejem do każdej porowatości od Be The Sky Girl.

 


Zestaw do olejowania włosów na podkład, dla każdej porowatości włosów 

 

Praktyczne wskazówki do olejowania włosów

Świetną alternatywą, zwłaszcza dla początkujących, jest łączenie oleju z odżywką, na początek w stosunku 1:3 i aplikacja takiej mieszanki na włosy. To wzmocni działanie odżywcze produktu, a także ułatwi usunięcie oleju podczas mycia.

Zmywanie oleju nazywamy emulgowaniem. Należy obficie zmoczyć włosy ciepłą wodą, a następnie nałożyć i wgnieść odżywkę, by przez kilka minut zawarte w niej emulgatory mogły działać z olejem i następnie ułatwić jego usunięcie. To bardzo ważny krok, jeśli nie chcemy skończyć z tłustymi strąkami. Na koniec myjemy skórę głowy szamponem i włosy odrobiną piany, po czym przechodzimy do swojej standardowej pielęgnacji.

Olejowanie wystarczy wykonywać 1-2 razy w tygodniu lub zgodnie z naszymi preferencjami i potrzebami włosów jeśli są inne. Sprawdź, na ile olejowanie poprawi ich stan!

 

Źródła:

  1. Arct Jacek i Pytkowska Katarzyna, Kosmetologia włosów, 2020
  2. Venkataram Mysore i Arpita Arghya, Hair Oils: Indigenous Knowledge Revisited, 2022
  3. Zielińska Aleksandra i Nowak Izabela, Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, W: Chemik, 2014, 68

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.