Kwasy w pielęgnacji skóry twarzy. Co musisz wiedzieć, by bezpiecznie je stosować? Na jakie problemy skórne pomogą?
Kwas glikolowy, salicylowy, azelainowy - jesteśmy pewne, że słyszałaś już którąś z tych nazw, a może nawet masz w pielęgnacji kosmetyk z jednym z tych składników. Wybór rodzajów kwasów jest ogromny, a bardzo wiele zależy och ich odpowiedniego dopasowania do potrzeb oraz sposobu użycia. W tym i kolejnym wpisie blogowym przedstawimy więc całą najważniejszą teorię, która pozwoli Ci wybrać dla siebie kosmetyk. Przeprowadzimy Cię także praktykę, byś bezpiecznie mogła go stosować.
W tym artykule dowiesz się:
1. Czym są kwasy w kosmetykach
2. Od czego zależy moc działania kwasu i produktu kosmetycznego?
3. Rodzaje kwasów (AHA, PHA, BHA) - czym się charakteryzują? Na jakie problemy skórne Ci pomogą?
Czym są właściwie kwasy jako składniki w kosmetykach?
Kwasy to związki o niskim, kwasowym pH, które działają na skórę m.in. złuszczająco. Wpływają na połączenia między komórkami naskórka, poluzowują je i pozwalają komórkom odpadać z powierzchni skóry. To cenne działanie zwłaszcza dla skór ze spowolnionym cyklem komórkowym, z problemem rogowacenia, czy starzejących się, gdzie komórki nie złuszczają się samodzielnie w takim tempie, jak wcześniej. Zastosowanie kwasów pomaga pozbyć się martwych komórek, ograniczyć suchość, suche skórki, czy zapychanie przy trądziku.
Kwasy wykazują również wiele innych cennych właściwości, co omówimy w dalszej części. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że nie każdy kwas z nazwy złuszcza skórę. Na przykład kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w skórze, która wiąże wodę i dba o nawilżenie.
Od czego zależy moc kwasu i działania produktu pielęgnacyjnego?
Moc i sposób działania kwasu zależy nie tylko od jego rodzaju. Mamy tu cały szereg elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu, a potem podczas używania.
Wielkość cząsteczki kwasu
Produkt będzie tym mocniejszy, im mniejsza cząsteczka kwasu w nim zawartego. Mniejsze cząsteczki znacznie łatwiej przenikają przez naskórek, przez co działają silniej. Wiemy przykładowo, że cząsteczki kwasu glikolowego są znacznie mniejsze niż migdałowego - ten będzie łagodniejszy w podobnych okolicznościach.
Stężenie kwasu, pKA i pH kosmetyku
Oczywiście bardzo ważne jest samo stężenie kwasu - im wyższe, tym mocniejszy, a także jego pKa i pH kosmetyku. Co oznaczają te wszystkie skróty i dlaczego są istotne?
pKa jest wyznacznikiem zdolności dysocjacji kwasu w roztworze. Jest to wyrażone konkretną wartością dla każdego kwasu, np. 3,83 dla glikolowego. W praktyce znaczy to, że jeśli kosmetyk będzie miał pH równe tej liczbie, to znajdzie się w nim 50% kwasu w wolnej, aktywnej formie i 50% w postaci zdysocjowanej soli. Jeśli obniżymy pH, aktywnego kwasu będzie więcej.
Producenci najczęściej podają na kosmetykach jedynie %, bez określonego pH. Jedynie na kosmetykach profesjonalnych do gabinetów jest to wyszczególnione, ale po takie produkty nie powinniśmy pod żadnym pozorem sięgać w domu. Użycie zbyt silnego kosmetyku może prowadzić do podrażnienia, rumienia, pieczenia, a nawet oparzenia chemicznego i w dalszej kolejności do powstania przebarwień.
Wysokie stężenia zostawmy więc w gabinetach. Polecamy trzymanie się zalecenia amerykańskiej agencji FDA co do stosowania tych produktów - przy kwasach AHA sięgamy po maksymalnie 10%, przy pH minimum 3,5%. Jeżeli chcesz stosować inne kosmetyki, to najlepiej po doświadczeniach z delikatniejszymi produktami lub w konsultacji z kosmetologiem.
Zastosowana formuła kosmetyku
Jeżeli chodzi o sam produkt, to inaczej będzie działał taki o formule wodnej, emulsyjnej, czy żelowej. Toniki z alkoholem zwiększającym przenikanie będą mocniej działały niż kremy.
Rodzaje kwasów i ich działanie
Na pewno szczególnie interesuje Cię działanie poszczególnych kwasów. Podpowiemy Ci, który będzie najlepszy do jakich potrzeb.
Kwasy dzielimy na kilka głównych grup, zależnie od ich budowy chemicznej. Dla nas najważniejszy będzie jednak podział na konkretne substancje.
Kwasy AHA
Kwas glikolowy jest najpopularniejszy w swojej grupie. Ma małą cząsteczkę, więc dobrze przenika i intensywnie działa. Złuszcza naskórek, a przy tym pobudza go do regeneracji przez produkcję nowych komórek, kolagenu i hialuronu. Polecamy go do odporniejszych skór, dla działania przeciwstarzeniowego, poprawy kolorytu skóry, jej jakości i widoczności zmarszczek. Ze względu na intensywne działanie uwrażliwia skórę na słońce. W gabinecie stosowany bywa w bardzo wysokich stężeniach, w których pomaga również przy redukcji blizn.
Tonik Złuszczajaco-Rozświetlajacy od marki Chitone Care to połączenie 4 kwasów wartych uwagi: glikolowego, galusowego, laktobionowego i mlekowego.
Sprawdź jeszcze: Złuszczająco-odświeżający płyn z AHA BHA, Purito AHA BHA Refreshing Solution
Kwas mlekowy również ma dość małą cząsteczkę, ale działa nieco łagodniej. Świetnie poprawia nawilżenie i koloryt skóry, a także zwiększa syntezę lipidów naskórkowych, co przyczynia się do zwiększenia spójności bariery i jej działania ochronnego. Kwas ten sprawdzi się przy skórach, które wymagają pomocy z omawianymi problemami.
Wegańskie rozjaśniająco nawilżające serum do twarzy na przebarwienia Mawawo Natural Cosmetics zawiera kwasy traneksamowy oraz mlekowy, które działają rozjaśniająco, nawilżająco ograniczają powstawanie niedoskonałości spowodowanych odwodnieniem. Niacynamid, ekstrakt z pereł, żurawiny i hibiskusa potęgują te rezultaty.
Sprawdź jeszcze: wiele produktów marki Chitone Care zawiera kwas mlekowy.
Kwas migdałowy natomiast ma już większą cząsteczkę, czemu zawdzięcza swoją łagodność także dla wrażliwszych skór. Działa antybakteryjnie oraz jest częściowo rozpuszczalny w tłuszczu, co będzie cenne przy problemie z zaskórnikami i wypryskami. Można go stosować przy każdym typie skóry, także wrażliwej, trądzikowej, czy z przebarwieniami.
Serum kwasowe do twarzy z szarotką alpejską Mydlarnia Cztery Szpaki Serum kwasowe powstało na bazie hydrolatu różanego słynącego z działania kojącego i nawilżającego. Został on połączony z kwasami: migdałowym, laktobionowym i hialuronowym. A szarotka alpejka niczym wisienka na torcie dopełnia ogromu możliwości pielęgnacyjnych serum.
Sprawdź jeszcze: Rozświetlający peeling kwasowy do twarzy Be The Sky Girl, PEEL ME TENDER, 2 * 4g
W tej grupie znajdziemy też kilka innych kwasów, przeważnie używanych jako element mieszanek w kosmetykach - winowy, jabłkowy, cytrynowy. Ostatni też stosuje się jako regulator pH kosmetyków.
Kwasy PHA
To grupa kwasów o znacznie łagodniejszym profilu, dających mniej podrażnień. Zawdzięczają to m.in. większym cząsteczkom i wysokim właściwościom nawilżającym. Sprawia to, że bezpiecznie można stosować je w wyższych stężeniach niż AHA.
Glukonolakton działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i wzmacniająco na skóry trądzikowe oraz uszkodzone słońcem.
Sprawdź Naturalny enzymatyczny dyniowy peeling wygładzający do twarzy Eeny Meeny 50 ml Zawiera on składnik aktywny APIBREEZE™ - jest to innowacyjny surowiec, bogaty w glukonolakton, miód kwiatowy, kwas laktobionowy, który stanowi skuteczną alternatywę dla alfa-hydroksykwasów. Wykazuje działanie keratolityczne podobne do kwasu glikolowego, ale nie wywołuje podrażnień. To sprawia, że doskonale nadaje się do pielęgnacji skór wrażliwych. Ma działanie wygładzające, nawilżające oraz wyrównuje koloryt cery.
Naturalna Maska Oczyszczająca w płachcie, Purifying Sheet Mask, Chitone Care, 23 ml
Naturalny krem do skóry problematycznej, Moistry, 50 ml
Kwas laktobionowy natomiast jeszcze lepiej wiąże wodę, wykazuje właściwości łagodzące oraz zmniejszające rumień na cerach naczyniowych i z trądzikiem różowatym. Dodatkowo hamuje działanie enzymów rozkładających kolagen.
Naturalny krem do skóry naczyniowej, krem z kwasem laktobionowym, Mawawo Natural Cosmetics
Sprawdź jeszcze:
Laktobionowy peeling do wrażliwej skóry głowy Mawawo Natural Cosmetics 150 ml
Laktobionowy krem do rąk Mawawo Natural Cosmetics 75 ml
Oba związki można stosować do każdego typu skóry, nawet wrażliwej.
Kwasy BHA
Przedstawicielem jest kwas salicylowy. Jego specjalną właściwością jest rozpuszczalność w tłuszczach, przez co penetruje do porów (ujść gruczołów łojowych), by je oczyszczać z łoju i martwych komórek. Odblokowuje więc zaczopowania, działa też przeciwzapalnie, antybakteryjnie i rozjaśniająco. Świetnie sprawdza się przy cerach mieszanych, tłustych i trądzikowych, ale znajduje się również w formułach na przebarwienia i fotostarzenie.
Złuszczająco-odświeżający płyn z AHA BHA, Purito AHA BHA Refreshing Solution to płyn, tonik bez spłukiwania, który zawiera wodę brzozową oraz kwasy AHA i BHA pochodzące ze źródeł wegańskich.
Kwas glikolowy (AHA) usuwa martwe komórki skóry, pozostawiając ją gładszą i jaśniejszą.
Kwas salicylowy (BHA) usuwa zanieczyszczenia z gruczołów skóry, pomaga zredukować zaskórniki, złagodzić stany zapalne i zaczerwienienia.
Inne kwasy
Kwasów jest znacznie więcej - nie każdy da się zaklasyfikować do powyższych grup, ale też warto je poznać!
Kwas azelainowy działa na większość problemów - jest antybakteryjny, przeciwzapalny, antyoksydacyjny oraz hamuje powstawanie pigmentu. Znajduje zastosowanie w trądziku, zaskórnikach, przebarwieniach, czy rumieniu.
Sprawdź:
Kwas azelainowy 30% Apis Professional, Azelaic Acid, Azelaic Terapis, 30 ml, 53295
Wegańskie wielofunkcyjne serum do twarzy Mawawo Natural Cosmetics 30 ml
Rozświetlający peeling kwasowy do twarzy Be The Sky Girl, PEEL ME TENDER, 2 * 4g
Kwas pirogronowy jest mniej popularny, ale także ciekawy. Ma malutką, szybko przenikającą cząsteczkę, więc działa intensywnie. Pobudza produkcję kolagenu, działa antybakteryjnie i odblokowująco na pory oraz ograniczająco łojotok. Nadaje się to skór trądzikowych, jak i dojrzałych.
Kwas szikimowy również działa przeciwdrobnoustrojowo i seboregulująco. Dzięki jego wpływowi na pigment skóry, można zastosować zawierające go kosmetyki przy trądziku, czy przebarwieniach.
Jeżeli chodzi i przebarwienia, świetnie radzi sobie z nimi kwas kojowy. Kwas ferulowy również zmniejsza przebarwienia i poprawia koloryt, a kwas traneksamowy wpływa na redukcję ostudy (melazmy), czy problemu z rumieniem.
Sprawdź:
Wegański krem do twarzy z kwasem traneksamowym, Mawawo Natural Cosmetics 30 ml
Krem pod oczy Naturalna pielęgnacja okolic oczu, Moistry, 15 ml
Naprawdę jest z czego wybierać i znajdziesz tu dla siebie odpowiedni kwas. Możesz już powoli myśleć o którejś opcji, a kolejnym razem opowiemy, jak stosować ją w praktyce :)
Przeczytaj koniecznie jeszcze inne nasze wpisy blogowe:
Składniki aktywne w kosmetykach. Jakie warto znać i gdzie je znaleźć?
Retinoidy na trądzik i zmarszczki. Co warto o nich wiedzieć, by poprawić stan swojej skóry
Jak wprowadzić retinoidy do pielęgnacji? Zaczynamy kurację retinolem i retinalem
Źródło:
Rodak Izabela, Stasiorovska Svitlana: Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, 2020