Kosmetyki organiczne z certyfikatem - co to znaczy? Poznaj ekologiczną markę kosmetyczną Alteya Organics!
W dzisiejszym artykule skupimy się na podziale kosmetyków pod kątem certyfikatów kosmetycznych, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto szukać produktów certyfikowanych i dla kogo będą najlepszym wyborem! Przybliżymy także temat certyfikowanych kosmetyków organicznych, czyli ekologicznych. Pokażemy również konkretne produkty ekologiczne.
Jeśli czytałaś wpis o kosmetykach wegańskich, naturalnych i organicznych, to zapewne już wiesz, czym się one wszystkie różnią. A jeśli nie jesteś tego wcale pewna, to zachęcam Cię do przeczytania naszego poprzedniego artykułu, który pomoże Ci zrozumieć lepiej również temat certyfikowanych kosmetyków organicznych :)
Kosmetyki naturalne, organiczne, wegańskie, certyfikowane - czym się różnią?
Certyfikaty naturalności Ecocert, Cosmebio, ICEA, BDIH, Soil Association. Standard COSMOS Organic oraz COSMOS Natural - czym to się różni?
Aby produkt mógł otrzymać certyfikat naturalności bądź organiczności, musi spełniać szereg wymogów. Jednostki certyfikujące są prywatnymi firmami i nie są zobligowane do zachowywania między sobą spójności, więc ich wytyczne mogą się nieco różnić. Tym, co je łączy, jest bazowanie na wysokim procencie składników pochodzących z natury, niestosowanie GMO, substancji z gatunków zagrożonych oraz popularnie uznawanych za szkodliwe dla człowieka.
Do najpopularniejszych certyfikatów należą:
- Ecocert
- Cosmebio
- ICEA
- BDIH
- Soil Association
Warty zapamiętania jest standard COSMOS, który zbiera jednostki certyfikujące pod jednym szyldem dla uproszczenia i ujednolicenia reguł. COSMOS ORGANIC jest zarezerwowany dla produktów organicznych, czyli ekologicznych. COSMOS NATURAL jest przeznaczony produktom naturalnym.
Założenia standardu COSMOS:
Standard COSMOS zakłada promowanie odpowiedzialnego użycia składników rolnictwa ekologicznego z poszanowaniem środowiska oraz respektowanie bioróżnorodności i zużywanie jak najmniejszej ilości materiałów opakowaniowych.
Jakie warunki musi spełnić kosmetyk, aby mógł być nazwany produktem organicznym według standardu COSMOS Organic?
Zgodnie ze standardem COSMOS wylicza się konkretny procent użytych składników. Aby kosmetyk nazwać organicznym muszą być spełnione następujące warunki:
- minimum 95% wszystkich użytych roślinnych/odzwierzęcych składników,
- w finalnym produkcie minimum 20% ,
- bądź w przypadku produktów spłukiwanych albo zawierających 80 i więcej % substancji mineralnych – minimum 10% całości,
Pełną informacje o standardzie znajdziesz pod linkiem: https://www.cosmos-standard.org/the-cosmos-standard-document
Ekologiczny hydrolat z rumianku, Alteya Organics, organiczna bułgarska woda kwiatowa 120 ml
Szukanie oznakowań certyfikatów na opakowaniach kosmetyków może być znacznym ułatwieniem!
Jeśli zależy Ci na kosmetykach wyłącznie naturalnych lub organicznych, wybieranie tych z certyfikatem będzie pomocne, jeśli nie masz pewności, jakich składników unikać bądź szukać w składach INCI. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas oraz przestrzeń w głowie, bo nie będziesz potrzebować uczyć się czytania składów, rozszyfrowywania wszelkich nazw łacińskich i angielskich. Oczywiście zachęcamy do zapoznania się z zasadami czytania składów, ale gdy nie możesz poświęcić temu chwili, jednostki certyfikujące robią to za Ciebie!
Zdejmie to z Ciebie pewien ciężar, miej jednak świadomość, że certyfikaty są płatną usługą i fakt, że jakiś produkt kosmetyczny nie został certyfikowany, nie oznacza, że nie jest wystarczająco naturalny. Często marki wolą zainwestować w dalszy rozwój, niż znaczek na swoim kosmetyku, który może być równie naturalny, czy organiczny i dobrej jakości, jak ten certyfikowany. Tu właśnie przyda się umiejętność przeczytania składu, znajomość zasad certyfikacji oraz umiejętność wyszukiwania informacji o składnikach i działaniach marki, która Cię interesuje.
Wybierając produkt certyfikowany płacisz więc zarówno za jego naturalny skład, jakość, ekologiczne opakowanie, jak i sam fakt posiadania certyfikatu mający dać Ci znać, że możesz go wybrać, jeśli zależy Ci na tym typie kosmetyków.
Kupując produkt z certyfikatem, wiesz, że ktoś za Ciebie sprawdził skład produktów.
Kosmetyki z certyfikatem NaTrue i USDA organics, czyli produkty ekologicznej marki Alteya Organics - godne uwagi certyfikowane i ekologiczne kosmetyki organiczne w naszym sklepie internetowym
Bardzo dobrą marką naturalnych kosmetyków organicznych z certyfikatem Natrue i USDA jest Alteya Organics, którą znajdziesz w naszym sklepie! Sprawdź produkty Alteya Organics
Alteya Organics jest bułgarską rodzinną firmą, która samodzielnie prowadzi ekologiczne uprawy części swoich składników: ręcznie zbieranych róż w Dolinie Róż oraz Lawendy, z których destyluje swoje olejki eteryczne i otrzymuje hydrolaty z ich pozostałości. W swojej ofercie proponuje czyste wody kwiatowe oraz kosmetyki skomponowane na bazie szeregów olei oraz olejków eterycznych o cennych właściwościach aromaterapeutycznych i zdrowotnych, jak:
- wspomniana róża – jeden z najdroższych olejków, który działa łagodząco, przeciwzapalnie i regenerująco oraz poprawia nastrój i koi niepokoje
- lawenda – działająca uspokajająco, ułatwiająca sen, wspierająca gojenie ran i oparzeń słonecznych
- geranium – przeciwwirusowy, przeciwgrzybiczy, antybakteryjny, więc pomocny przy problemach skórnych, jak trądzik dzięki właściwościom sebostatycznym, czy na cellulit dzięki działaniu ujędrniającemu
Większość produktów została zapakowana w szkło, a każdy z nich posiada jeden z certyfikatów:
- Certyfikat NaTrue – zakazujący testowania na zwierzętach, używania GMO i syntetycznych zapachów, wymagający certyfikacji upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów roślin, biodegradowalności detergentów, listujący dopuszczalne konserwanty, składniki pochodzenia nieorganicznego (pigmenty, minerały), czy otrzymywane na drodze konkretnych procesów wytwórczych. Produkty organiczne muszą zawierać min. 95% surowców z rolnictwa ekologicznego.
https://www.natrue.org/our-standard/natrue-criteria-2/
- Certyfikat USDA Organic – zabraniający sztucznego nawożenia gleby na 3 lata przed uprawami surowca oraz zawartości sztucznych barwników, aromatów w finalnym produkcie. FDA wymaga, by użyte surowce spełniały te same standardy, co żywność, więc można się tu spodziewać odpowiedniej jakości.
https://www.usda.gov/topics/organic
Na każdym kosmetyku Alteya Organics znajdziesz jeden z tych certyfikatów, dzięki czemu masz pewność, że ktoś już sprawdził produkt i markę za Ciebie.
Na jakie kosmetyki ekologicznej marki Alteya Organics warto zwrócić uwagę?
1) Szczególnie ciekawe mogą być hydrolaty z róży i lawendy, skoro marka ma ich własne uprawy – zapakowane w szkło i z atomizerami dającymi przyjemną mgiełkę.
Ekologiczny hydrolat z białej róży Rosa Alba - Alteya Organics 120 ml
2) Jeśli masz dość chłodny odcień cery, spójrz na SPFy-kremy BB, których odcienie wpadają w róż. Bazują one na filtrach mineralnych wzbogaconych o szereg odżywczych olejów i regenerujących wyciągów.
Ekologiczny krem z filtrem SPF 30 Alteya Organics, czyli organiczny krem z filtrem mineralnym 50 ml
Organiczny krem BB z filtrem SPF 25, Rose Otto Face Sunscreen Bio Damascena od Alteya Organics 50 ml
3) Natomiast jeżeli jesteś fanką olejowych serum do twarzy, możesz mieć pewność, że użyte surowce będą wysokiej jakości, jak w Rose Otto Nourishing Face Serum.
Odżywcze serum do twarzy z różą Rose Otto Nourishing Face Serum Bio Damascena Alteya Organics 20 ml
4) Wspaniałą propozycją dla cer dojrzałych jest krem różany
Więcej propozycji produktów do holistycznej pielęgnacji twarzy, ciała i włosów znajdziesz w sklepie ☺
Wszystkie kosmetyki od marki Alteya Organics
Daj znać w komentarzu, czy ten artykuł spełnić Twoje oczekiwania, Skincarelover! :)
PS. Polecamy inne również ciekawe artykuły, które pomogą Ci dokonywać świadomych wyborów:
Kosmetyki naturalne i holistyczne podejście do urody
Czy warto stosować matę do akupresury? Jak używać maty zdrowotnej, czyli Shivamaty?