Kamień gua sha. Jak wykonać masaż płytką gua sha? Jakie są efekty takiego masażu?
Prawdopodobnie w ostatnich miesiącach widziałaś już filmiki osób wykonujących masaże kamienną płytką. Gua sha stała się w tym czasie popularną metodą i być może zastanawiasz się, o co w tym chodzi i czy w ogóle jest sens sprawiać sobie taką płytkę. Zaraz odpowiemy sobie na pytanie, czy rzeczywiście ma ona jakiś dobroczynny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie oraz na co zwrócić uwagę podczas wykonywania takiego masażu.
Płytka, czyli kamień gua sha - co to takiego?
Gua sha to zarówno nazwa metody masażu, jak i samej płytki. Pochodzi ona z tradycyjnej medycyny chińskiej, gdzie wykonuje się nią terapeutyczne masaże ciała. Jeśli obejrzysz sobie zdjęcia skóry po zastosowaniu płytki, możesz być nieco zszokowana - masaż bowiem jest na tyle silny, że pozostawia na skórze ślady: czerwone pręgi i wybroczyny. Nazwa “gua sha” pochodzi właśnie od tego efektu, gdzie gua to pocieranie, a sha uzyskany efekt wybroczyn.
Płytka gua sha natomiast to kawałek kamienia o obłych brzegach, bez ostrych krawędzi, które drapałyby skórę - wystarczy sam nacisk osoby wykonującej zabieg. Płytki najczęściej wykonane są z zielonego jadeitu lub delikatnie różowego kwarcu i mają różne wielkości oraz typ ząbkowania - można wybrać taką, która podoba nam się najbardziej i najlepiej powinna pasować do powierzchni, na której będziemy wykonywać masaż. Kamieniem gua sha wykonuje się zarówno masaże twarzy jak i ciała.
Unikatowa płytka motylek do masażu twarzy gua sha z kwarcu różowego CRYSTALLOVE
Zalety wykonywania regularnych masaży twarzy
Zanim jeszcze przejdziemy do szczegółów dotyczących samej płytki, musimy wspomnieć, dlaczego w ogóle warto wykonywać masaż!
Zapewne wiele z nas interesuje wpływ na skórę twarzy, więc naukowcy sprawdzili go w 2018 (Murad) na grupie 33 kobiet w wieku 45-60 lat. Po 20 tygodniach wykonywania masażu oceniono odmłodzenie uczestniczek na około 2,5 roku! Czy to nie brzmi świetnie? Zaobserwowano wypełnienie policzków oraz zmniejszenie wielkości i głębokości zmarszczek.
Już masaż samymi dłońmi daje ciekawe efekty, ale sprawdzono i narzędzia! Po 5 tygodniach badania na policzku masowanym rollerem zauważono zwiększenie przepływu krwi i lepszą reakcję na taką stymulację. W praktyce oznacza to lepsze odżywienie skóry, odprowadzanie limfy, jak i poprawę stanu naczynek! (Miyai)
Gua sha - efekty masażu kamienną płytką
=> badania
Gua sha to inna metoda masażu niż dłonie albo roller. Płytka jest dość cienka i cała sztuka polega na ułożeniu jej pod kątem i dobraniu odpowiedniego nacisku do masowanej powierzchni. Masaż gua sha może być znacznie silniejszy niż wykonany rolką, co oczywiście ma swoje plusy i minusy. Dostosowany do potrzeb i preferencji pozwala na osiągnięcie przyjemnego pobudzenia tkanek, lepszego odżywienia skóry, wchłaniania składników, a nawet uśmierzenie bólu! W tej ostatniej kwestii istnieje kilka bardzo interesujących i obiecujących badań :)
Uzyskano bardzo dobre rezultaty terapeutyczne w badaniu na osobach cierpiących na bóle karku i problemy z ruchomością. Uzyskano ograniczenie bólu karku i poprawę ogólnej jakości życia (Braun). Również pozytywne efekty miały osoby z chronicznym bólem odcinka lędźwiowego pleców. Podejrzewa się, że wynika ono z działania uelastyczniającego na mięśnie i tkankę łączną wokół kręgosłupa, a także przeciwzapalnego i przeciwbólowego poprzez wpływ na receptory w skórze. (Saha)
Musimy jeszcze wspomnieć o dwóch działaniach istotnych dla kobiet!
Po pierwsze, zmniejszenie obrzęku i dolegliwości bólowych piersi u kobiet karmiących (Ching-Yu). Po drugie, redukcja niepokoju, bezsenności, zmęczenia, bólów głowy oraz uderzeń gorąca w początkach menopauzy. To daje nadzieje, na mało inwazyjne wsparcie w tym czasie! (Fang)
Działanie gua sha
=> obserwacje
Z powyższych badań możemy także wywnioskować:
- rozluźnienie napiętych mięśni, co będzie pozytywnym efektem m.in. dla zestresowanych osób. Taki ucisk płytką pomoże też na zaciskanie żuchwy, w tym bruksizm.
Natomiast kwestii odmładzania, możemy liczyć na:
- poprawę krążenia
- zwiększenie wchłaniania składników z kosmetyków
- delikatny lifting, poprawę owalu twarzy
- zwiększenie jędrności twarzy i szyi
- redukcję podwójnego podbródka
- i obrzęków wynikających głównie z zastojów limfy.
Płytka w kształcie motylka do masażu twarzy gua sha z awenturynu CRYSTALLOVE
Jak wykonać masaż gua sha?
Tutaj znajdziesz kilka ważnych wskazówek, dzięki którym wykonasz masaż twarzy i/lub ciała w sposób bezpieczny oraz skuteczny.
Na początek oczywiście potrzebujesz płytki! W naszym sklepie znajdziesz np. płytkę gua sha z różowego kwarcu Modelujący kamień GUA SHA z różowego kwarcu od marki Easy Livin Jest to wysokiej jakości kamienna płytka, starannie wykonana w polskiej manufakturze.
Kolejne, czego potrzebujesz, to produkt z poślizgiem. To może być bogatszy krem, czysty olej lub mieszanka olejowa niewysychająca od razu na skórze przez kilka minut. Nie chcemy ciągnąć skóry! W sklepie Skincare Lover mamy dla Ciebie olejek do masażu, który został przygotowany przez specjalistów do masażu. Ten produkt zabezpieczy skórę podczas zabiegu i pomoże wydobyć z niej naturalne piękno, dzięki zawartości naturalnych olejków. Sprawdź sama - Divine serum olejowe do masażu twarzy 30ml - Easy Livin'
Jeśli chcesz wykonać masaż ciała, pamiętaj o wykonywaniu ruchów w kierunku serca. W każdym miejscu przeciągnij płytkę kilka razy, a nacisk dostosuj do preferencji - lżejszy, by uniknąć śladów, silniejszy, jeśli chcesz mocniej zagłębić się w tkanki. Możesz też w wybranych miejscach zatrzymać się na chwilę i przytrzymać płytkę, np. w punkcie największego napięcia na łydce.
Jeśli wykonujesz masaż twarzy, kieruj się od środka twarzy na zewnątrz i w górę, przeciwdziałając grawitacji. Płytkę układaj mniej więcej pod kątem 45 stopni i nie wciskaj jej za mocno, by nie zostawić wybroczyn. Poświęć na niego kilka minut.
=>układ dłoni podczas masażu gua sha
By ograniczyć rozciąganie skóry, układaj palce w środkowej części twarzy:
- gdy masujesz brodę, przytrzymaj jej środek
- gdy masujesz policzek, ułóż palec na rynience pod nosem, ustach i brodzie
- gdy masujesz okolice powiek, przytrzymaj wewnętrzny kącik oka i zmniejsz ucisk płytki
- gdy masujesz czoło, przytrzymaj skórę między brwiami, a płytkę przesuwaj znad oczu w stronę linii włosów
=>powierzchnie płytki kamiennej gua sha
Na większości twarzy możesz wykorzystać najdłuższą, wgłębioną powierzchnię płytki. Idealnie sprawdzi się też na szyi i całym ciele.
Jeśli masz płytkę ze sporym wycięciem nadającym jej kształt strzałki, wykorzystaj je na linii żuchwy - boki idealnie się tam ułożą i pozwolą zadbać o owal twarzy!
Najwęższe miejsce natomiast dobrze dopasują się w zagłębienie między nosem a policzkiem.
=>przeciwwskazania do masażu gua sha
Pamiętaj tylko, by zrezygnować z masażu, jeśli jesteś chora, masz gorączkę, opryszczkę lub choroby krążenia bądź zaniki czucia w miejscach, gdzie miałby zostać wykonany masaż.
Podsumowując, masaż gua sha ma udowodnione działanie przeciwbólowe w zastosowaniu na ciało i jak najbardziej możesz w ten sposób używać swojej płytki! Na twarzy natomiast warto się o niego pokusić, by odprowadzić zastałą limfę, pobudzić krążenie, wchłanianie kosmetyków i poprawić elastyczność, a w rezultacie wygląd skóry. Pamiętaj tylko regularności, a efekty się powoli pojawią ☺
A jeśli interesuje Cię kompleksowa pielęgnacja twarzy i ciała różnymi metodami masażu, to sprawdź:
Zestaw do masażu twarzy - Rose quartz beauty set : roller do twarzy + płytka gua sha + buteleczka roll-on - CRYSTALLOVE
Bardzo interesującą propozycją jeśli chodzi o masaż gua sha jest płytka gua sha wykonana ze stali nierdzewnej, dzięki czemu zapewnisz sobie masaż połączony z krioterapią. Chłód tej płytki spotęguje działanie liftingujące masażu. Sprawdź:
Płytka Gua Sha ze stali nierdzewnej, krioterapia twarzy w domu, Cryo Ice Gua Sha Crystallove
W naszym sklepie Skincare Lover dbamy holistycznie o urodę oraz samopoczucie. Mamy bogactwo różnych masażerów do twarzy, nie tylko cudowne kamienie gua sha. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie akcesoria do masażu oferujemy, to sprawdź:
Akcesoria i masażery do twarzy
Akcesoria i masażery do ciała
A jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o masażu, różnych metodach i jego dobroczynnym wpływie na twarz i ciało, to przeczytaj następujące artykuły:
Jaki masażer do twarzy wybrać?
Czy warto stosować matę do akupresury? Jak używać Shivamaty, czyli akcesorium do masażu w domu?
Źródła:
- Murad A. i inni: Association of Facial Exercise With the Appearance of Aging, 2018
- Miyaji A. i inni: Short- and long-term effects of using a facial massage roller on facial skin blood flow and vascular reactivity, 2018
- Braun M i inni: Effectiveness of Traditional Chinese “Gua Sha” Therapy in Patients with Chronic Neck Pain: A Randomized Controlled Trial, 2011
- Saha F. i inni: Gua Sha therapy for chronic low back pain: A randomized controlled trial, 2016
- Ching-Yu C. i inni: An experience applying Gua-Sha to help a parturient women with breast fullness, 2008
- Fang M. i inni: Effect of Gua sha therapy on perimenopausal syndrome: a randomized controlled trial, 2017