Jak zacząć pielęgnację kosmetykami naturalnymi? Przeczytaj zanim wymienisz całą kosmetyczkę
W SkincareLover mocno stawiamy na kosmetyki naturalne, więc aktywnie zachęcamy do wprowadzania naturalnej pielęgnacji. Jeśli zastanawiasz się, czym różni się ona od tradycyjnej i czy jest coś, na co powinnaś zwrócić uwagę, to mamy dla Ciebie odpowiedzi!
Kosmetyki konwencjonalne a naturalne
Rynek kosmetyczny w Polsce jest tak szeroki, że niezależnie, czy wybierzesz kosmetyki drogeryjne, apteczne, czy naturalne, to na pewno znajdziesz produkty z każdej możliwej kategorii odpowiednie do każdej skóry i każdego problemu.
Po czym poznać kosmetyki naturalne? Oczywiście po składzie - ten będzie przeważnie zawierał hydrolaty, oleje, ekstrakty i olejki eteryczne w większych ilościach, niż podstawowy, drogeryjny wyrób. Coraz więcej marek decyduje się dodatkowo na wykupienie certyfikatu poświadczającego naturalność lub procentowe oznaczenie ilości użytych składników naturalnych lub naturalnego pochodzenia. Poznasz to po zapisie “ XX % składników naturalnych”. Musimy jednak zaznaczyć, że w pozostałym procencie składników nadal mogą kryć się substancje uznawane za nienaturalne.
Powinnaś również wiedzieć, że naturalny kosmetyk automatycznie nie równa się wegański. W kosmetykach naturalnych mogą znajdować się substancje pochodzenia odzwierzęcego jak np. miód. Szukaj więc oznaczenia wegańskości, jeśli Ci a niej zależy.
Podobnie sprawa wygląda w kwestii kosmetyków organicznych. Naturalny i organiczny nie są pojęciami wymiennymi. Organiczność oznacza pochodzenie z kontrolowanych upraw ekologicznych szanujących zasoby naturalne. Producenci przeważnie chwalą się tym faktem na opakowaniu.
Jeśli te pojęcia nie są do końca dla Ciebie jasne, przychodzimy z pomocą. Warto zajrzeć do poniższych wpisów blogowych, abyś lepiej rozumiała, czym jest naturalna pielęgnacja.
Przeczytaj:
Czytamy składy kosmetyków, czyli co kryje się na etykietach
Kosmetyki naturalne, organiczne, wegańskie. Czym się różnią?
10 mitów na temat kosmetyków naturalnych. Czy jest w nich ziarno prawdy?
Pielęgnacja naturalna. Na to zwróć uwagę podczas zakupów
Jak się możesz spodziewać, jeden kosmetyk może świetnie sprawdzić się na skórze jednej osoby, ale już niekoniecznie dobrze u innej. Pielęgnacja naturalna nie będzie w tym aspekcie inna i warto mieć świadomość kilku aspektów związanych z naturalnymi składami.
Część kosmetyków naturalnych ma proste składy, a inne są bardzo bogate w składniki, głównie roślinne. Takie bogactwo poprzez szereg właściwości pozwala ograniczyć liczbę stosowanych kosmetyków, ale czasem może okazać się niekorzystne:
- duże ilości ekstraktów roślinnych, olejków eterycznych - mogą być źle tolerowane zwłaszcza przez skóry wrażliwe, atopowe, z naruszoną barierą. Jeśli w tym opisie widzisz swoją skórę, sprawdzaj składy i upewniaj się, czy nie zawierają zbyt wielu składników, które mogą Cię podrażnić. To szczególnie istotne, jeśli masz już historię podrażnień kosmetycznych. Każdy kosmetyk może podrażnić lub uczulić, również ten naturalny. Warto być świadomą, które konkretnie składniki nam służą, a które nie.
- duże ilości olejów i maseł - oleje i masła mogą być różnej jakości, od lżejszych po cięższe dla skóry. Skóry mieszane, tłuste, czy trądzikowe przeważnie wolą lżejszą pielęgnację, więc przyjrzyj się składom, czy nie ma w nich sporego dodatku oleju, którego Twoja skóra nie lubi. Kosmetyki naturalne jak najbardziej mogą być lekkie, jednak podstawowe umiejętności czytania składu bardzo się przydadzą podczas identyfikacji potencjalnie problematycznych substancji.
Pielęgnacja naturalna. Dobre rady na początek
Zacznij od doboru kosmetyku do typu swojej skóry i jej potrzeb. Pomoże Ci w tym przeczytanie składu i znalezienie substancji, które jej służą oraz składników, które Cię podrażniają lub alergizują. W przypadku wrażliwej skóry nie sięgaj po formuły bogate w olejki eteryczne i ekstrakty, bo to zwiększa ryzyko niepożądanej reakcji skóry.
W SkincareLover znajdziesz wiele typowo naturalnych marek, jak eeny meeny, Mokosh, Plantea, czy Alteya Organics. Wśród nich mamy mnóstwo ulubieńców urodomaniaczek, które świetnie sprawdzają się na wielu skórach, np.:
- hydrofilne masło oczyszczające Polemika z zieloną herbatą, które bezproblemowo usuwa makijaż, a następnie emulguje z wodą i spłukuje się ze skóry
Hydrofilne masło oczyszczające do twarzy, MATCHA CLEANSER DAILY, Polemika, 100 ml - krem naprawczy z ceramidami Mawawo działający mocno odżywczo i regenerująco, uzupełniający barierę dla zdrowia skóry
Krem naprawczy do twarzy z ceramidami Mawawo Natural Cosmetics, 30 ml - krem Agent White, James White od Be the sky girl bogaty w witaminę C, niacynamid i ekstrakty rozjaśniające poprawiający koloryt skóry Krem na przebarwienia, Be The Sky Girl, AGENT WHITE, JAMES WHITE, rozjaśniająco liftingujący, 50ml
- ochronny krem do twarzy SPF 50 eeny meeny, który chroni przed słońcem, a zarazem delikatnie wyrównuje koloryt Ochronny krem do twarzy SPF50 UVA UVB Eeny Meeny z pigmentem, opakowanie airless 50 ml
- wegański balsam brązujący Mokosh natomiast ładnie przyciemni skórę przy okazji dostarczając jej substancji odżywczych Wegański balsam brązujący do ciała i twarzy Pomarańcza z cynamonem, Mokosh 180 ml
W tym artykule znajdziesz kilka uznanych firm polskich kosmetyków naturalnych:
Polskie marki kosmetyków naturalnych, które warto znać. Krótki przewodnik po krajowym rynku produktów pochodzenia naturalnego
Kiedy już dobierzesz produkty, wprowadzaj je do pielęgnacji pojedynczo. Obserwuj reakcję skóry na dany kosmetyk i modyfikuj ilość lub częstotliwość jego stosowania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli wprowadzisz kilka kosmetyków jednocześnie, nie będziesz miała pewności, który z nich daje pozytywne efekty lub szkodzi skórze. Każdorazowo daj więc sobie minimum dwa tygodnie zanim sięgniesz po kolejny kosmetyk.
Każda pielęgnacja to sztuka balansu - siły oczyszczania, stosowania składników aktywnych i regeneracji. W pielęgnacji naturalnej powinnaś dbać o te wszystkie elementy, a ucząc się na własnych doświadczeniach, finalnie znajdziesz kosmetyki i rutynę, która będzie Ci najlepiej służyć.
Niezależnie czy wybierasz pielęgnację kosmetykami naturalnymi czy konwencjonalnymi, to zawsze zadbać o oczyszczanie, nawilżanie i ochronę UV. Zapoznaj się też z następującymi artykułami:
Jeśli masz problem w doborze odpowiednich produktów, służymy pomocą :)