Jak wybrać najlepszy krem z filtrem SPF do twarzy?
Robi się co raz cieplej, a słońce śmielej wygląda zza chmur. Pora więc sięgnąć po krem z filtrem przeciwsłonecznym, jeśli jeszcze nie stosujesz go przez cały rok!
W artykule znajdziesz następujące informacje:
- przypomnimy, dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna,
- jak wybrać filtr do swoich indywidualnych potrzeb,
- znajdziesz tutaj także podpowiedzi na temat najlepszych naturalnych kremów z filtrem.
Jeśli nie czytałaś naszych wcześniejszych artykułów, możesz zajrzeć do naszego pierwszego artykułu blogowego na temat filtrów UV, gdzie tłumaczymy wszystko od podstaw:
Krem z filtrem do twarzy i ciała. Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej! Dlaczego i jak używać ochrony UV?
Po co Ci krem z filtrem?
Każdy promień Słońca oznacza promieniowanie UV docierające do Ziemi. Latem mamy znacznie więcej promieniowania UVB odpowiadającego za produkcję witaminy D, ale to nie znaczy, że w inne miesiące promieniowania nie ma. To ten rodzaj promieniowania jest odpowiedzialny za rumień i oparzenia, które zdarzają nam się na plaży lub podczas długich aktywności na słońcu.
Drugi rodzaj promieniowania – UVA – to większa część promieniowania, której nie zatrzymują szyby ani zimowe miesiące. Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry.
Warto też wiedzieć, że ilość promieniowania rośnie wraz z wysokością nad poziomem morza, z bliskością równika oraz w związku z odbiciem od takich materiałów, jak piasek latem, czy śnieg zimą!
Promieniowanie słoneczne wpływa na naszą skórę na szereg sposobów:
- powoduje opaleniznę oraz przebarwienia
- działa immunosupresyjnie, tzn. zmniejsza działanie ochronne układu immunologicznego skóry
- przyspiesza starzenie przez swój niszczycielski wpływ na kolagen i elastynę
- pogarsza stan skór z problemami naczyniowymi, trądzikowymi, czy z melazmą
- a co gorsza przyczynia się do powstawania nowotworów skóry przez wywoływanie mutacji w naszych komórkach!
Dlatego zdecydowanie polecamy stosowanie kremów z filtrem ☺
Jak wybrać krem z filtrem, który będzie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji?
Do wyboru mamy dwa rodzaje filtrów – chemiczne i mineralne. Krótko je niżej scharakteryzujemy, żebyś wiedziała, czym się różnią:
- filtry mineralne, inaczej fizyczne, to tlenek cynku (w składzie INCI kosmetyku zapisany jako Zinc Oxide) i dwutlenek tytanu (w INCI jako Titanium Dioxide).
Działają zarówno przez odbijanie promieniowania jak tarcze na skórze, jak i pochłanianie go i przekształcanie w energię, często jako ciepło. W podstawowej formie mogą bielić skórę, bo są też białymi pigmentami. Dlatego występują również w formie nano (w INCI zobaczysz to jako (nano) zapisane w nawiasie), czyli zmniejszonych cząsteczek otaczanych innymi substancjami, dzięki czemu można je bezpiecznie stosować.
Filtry mineralne uważane są za lepszy wybór dla:
- wrażliwych skór, bo nie działają drażniąco,
- skór naczyniowych, bo nie produkują tyle ciepła, co filtry chemiczne,
- dla dzieci przez swoją neutralność – w formie nie nano od 6 miesięcy życia
Warto mieć na uwadze, że część filtrów mineralnych może delikatnie bielić oraz mogą być to cięższe, emolientowe konsystencje – ten rodzaj filtrów po prostu wymaga zawieszenia w substancjach tłuszczowych.
- filtry chemiczne – to substancje działające ochronnie poprzez absorbcję promieni słonecznych.
Filtrów chemicznych jest na ten moment cały szereg i dzielą się one na chroniące przed UVA, przed UVB oraz przed połączeniem 2 rodzajów promieniowania. Mamy tzw. filtry starszej generacji, które mają większe tendencje do podrażniania oraz istnieje pewna możliwość przenikania do krwioobiegu – cały czas toczą się badania nad ich wpływem na organizm. Do tej grupy zaliczają się m.in. Homosalate, Benzophenone-3, Ethylhexyl Methoxycinnamate, czy Butyl Methoxydibenzoylmethane.
Coraz popularniejsze są jednak nowsze filtry, uważane za bezpieczniejsze ze względu na m.in. większe cząsteczki. Do tej grupy należą takie filtry jak Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Triazone, czy Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine. Możesz je znaleźć w produktach, które opisujemy niżej ☺
RADA:
- w praktyce najlepiej wybierać kremy, które zawierają kilka filtrów. Dzięki temu pokrywają one cały zakres UV od 280 do 400 nm i stanowią najlepszą ochronę!
Jaki SPF będzie odpowiedni?
Może będziesz zaskoczona, ale SPF jest oznaczeniem ochrony jedynie przed UVB!
SPF to akronim od Sun Protection Factor, czyli współczynnika ochrony przed słońcem. Wyznacza się go poprzez pomiar stosunku MED, czyli minimalnej dawki promieniowania wywołującej rumień na skórze chronionej produktem do takiej niechronionej.
Przykładowo dla SPF 10 oznaczałoby to, że dopiero 10x większa dawka promieniowana wywoła rumień na skórze z filtrem niż na skórze bez filtra.
Przeważnie znajdziemy SPFy o wysokościach 15, 30 i 50, gdzie każdy chroni przed inną ilością promieni:
SPF 15 zatrzyma około 93,3 % - SPF 30 około 96,7% - SPF 50 około 98,3% UVB
Wygląda, jakby różnica była niewielka, ale biorąc pod uwagę, ile promieni każdy SPF przepuszcza, to SPF 50 chroni 2x lepiej niż SPF 30. Weźmy też pod uwagę fakt, że większość z nas nakłada za mało filtrów – jeśli to będzie SPF 50, to przy zbyt małej ilości nadal mamy sporą ochronę, natomiast przy SPF 15 zostanie z niej niewiele.
Jeśli szukasz informacji o wartości ochrony przed UVA, możesz zwrócić uwagę na system PA++++, gdzie maksymalne 4 plusy oznaczają najwyższą ochronę, choć nadal nie znamy konkretnej wartości. Niektórzy producenci jednak podają wysokość PPD, która zapisywana jest numerycznie jak SPF, np. PPD 34.
Jak wybrać odpowiedni produkt przeciwsłoneczny do swojej skóry?
Najlepiej dobrać krem zarówno pod :
- typ cery, gdzie główną zależnością jest ilość produkowanego sebum, więc będą to cera normalna, sucha, mieszana i tłusta
- rodzaj cery, czyli w praktyce jej problem, jak trądzik, naczynka, wrażliwość, starzenie.
I tak do cery tłustszej prawdopodobnie będziesz wolała lżejsze filtry. Teoretycznie filtry mineralne należą do cięższych przez to, że ich drobinki zawiesza się w emolientach. Producenci jednak produkują coraz przyjemniejsze konsystencje. Z drugiej strony tlenek cynku w formułach działa podsuszająco i przeciwzapalnie, co cery tłuste lub trądzikowe mogą docenić.
Filtry chemiczne mogą być lżejsze, co też nie jest regułą. Jednocześnie nie każdej skórze będą służyć – te bardzo wrażliwe, naczyniowe, z trądzikiem różowatym mogą się rozgrzewać i podrażniać przy zawartości niektórych składników.
Finalnie dobieramy krem do swoich potrzeb i preferencji. Zobaczmy, czy znajdziesz dla siebie coś wśród naszych propozycji.
Najlepsze kremy z filtrem SPF do twarzy w sklepie online z kosmetykami SkincareLover
Filtry barwione (z pigmentem):
Ochronny krem do twarzy SPF50 UVA UVB Eeny Meeny z pigmentem, opakowanie airless 50 ml
Eeny meeny to polski producent wysokiej klasy kosmetyków naturalnych, które świetnie sprawdzają się nawet przy wrażliwych oraz atopowych skórach. Marka proponuje swój naturalny filtr w kilku wersjach: z pigmentem i bez oraz w zwykłej tubce lub airless. Znajdziesz również różne pojemności produktu (50 i 100ml). Airless jest zdecydowanie bardziej higienicznym wyborem, który lepiej chroni zawartość przed dostępem środowiska, więc to ono jest naszym faworytem! Jedna pompka tego opakowania dozuje 1,35g, co przy mniejszej posturze wystarczy zarówno na pokrycie twarzy, jak i szyi.
Krem zawiera miks filtrów – zarówno mineralny dwutlenek tytanu, jak i kilka filtrów chemicznych, przez co daje bardzo szeroką ochronę przeciwsłoneczną. Dodatkowo w składzie znajdują się antyoksydanty jak żurawina, ostropest i rozmaryn oraz ferment z owsa wspierający mikrobiom. Nie tylko więc chronimy skórę, ale dbamy o jej ogólny dobrostan.
Produkt wymaga nabrania nieco wprawy w aplikacji – najlepiej najpierw go wsmarować, a na koniec wklepać – ale potem wygląda pięknie na skórze. Wpasowuje się w większość okołosłowiańskich odcieni skóry, delikatnie wyrównuje koloryt, nie wyświeca się, nie lepi, a daje satynowy glow.
Filtr nie obciąża przesadnie nawet cer mieszanych i tłustych, a na suchych sprawdzi się zapewne także samodzielnie, jak i w połączeniu z ulubionym nawilżaczem. Sprawdzi się przy skórach wymagających, także bardzo wrażliwych, z AZS, dojrzałych, suchych.
Preparat Alteya Organics jest podobnie jak powyższy kosmetykiem naturalnym. Do tego jest to produkt ekologiczny i organiczny z certyfikatem USDA Organics. W składzie znajdziemy nawilżający aloes, łagodzący ekstrakt z nagietka, czy odżywcze oleje jojoba i z pestek dyni. Mineralnym filtrem jest tlenek cynku, w składzie zawarto też pigmenty. Tym razem jednak odcień jest zupełnie inny, bo różowy – przeznaczony dla jasnych, chłodniejszych cer. Kolor na takich skórach wygląda świeżo i dziewczęco oraz wygładza ich strukturę.
Krem podczas aplikacji zaczyna szybko przysychać, więc najlepiej nakładać go porcjami. Ma nieco błyszczące wykończenie, które można przypudrować, jeśli ktoś woli satynę lub mat.
Alteya ma SPF 30, więc jeśli zależy Ci na wyższej ochronie, możesz go łączyć z innym filtrem aplikując warstwę pod spód. W ten sposób rozszerzysz ochronę oraz zastąpisz makijaż.
- Poznaj markę Alteya Organics i dowiedz się, dlaczego organiczne kosmetyki to dobry wybór, przeczytaj nasz artykuł:
Kosmetyki organiczne z certyfikatem - co to znaczy? Poznaj ekologiczną markę kosmetyczną Alteya Organics!
Filtry zwykłe (bez pigmentu barwiącego skórę):
Nasza pierwsza propozycja bezbarwna to naturalny krem polskiej marki Plantea. Składnikiem ochronnym jest tlenek cynku, który wspierają silne antyoksydanty broniące skórę przed wolnymi rodnikami – dysmutaza ponadtlenkowa i zielona herbata.
Konsystencja kremu to gęsta pasta, która jednak finalnie bez problemu rozprowadza się na skórze i nie obciąża jej pomimo pierwszego wrażenia. W pierwszym momencie skóra jest lekko rozbielona i błyszcząca, ale efekt ten szybko znika, a filtr się zaskakująco komfortowo nosi.
Sun shield jest kremem wodoodpornym, więc świetnie nada się na plażę lub aktywności fizyczne. Polecamy go zwłaszcza cerom suchym i mieszanym.
Krem z filtrem SPF 25, Be The Sky Girl, LADY SUNSHINE, 50 ml
Krem kolejnej polskiej marki z miksem filtrów mineralnych (cynk + tytan) daje ochronę rzędu SPF 25. To jest takie totalne minimum od jakiego najlepiej zaczynać. Im wyżej, tym jednak lepiej!
Lady sunshine łatwo się aplikuje i daje bardzo przyjemne, lekko satynowe wykończenie na skórze. Do jasnych cer się dopasuje, ale już odrobinę ciemniejsze będzie rozbielać. Wtedy najlepiej połączyć go z kremem BB. Jeśli chcesz używać tylko jednego kosmetyku, wtedy wybierz inną z naszych propozycji.
Krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50, PA++++ , Daily Go-To Sunscreen PURITO, 60 ml
Następnym krem z naszej listy jest bardzo interesującym produktem azjatyckim bazującym na mieszance filtrów chemicznych z dwutlenkiem tytanu. Niezwykle ciekawym dodatkiem do formuły jest wąkrotka azjatycka i wyizolowane z niej substancje o działaniu łagodzącym i antyoksydacyjnym. Wszystkie kosmetyki Purito zawierają je w składach.
- Przeczytaj więcej o właściwościach wąkroty azjatyckiej w naszym artykule: Centella Asiatica, czyli wąkrota azjatycka i jej działanie na skórę. Czy warto zainteresować się tą zdobywająca coraz większą popularność rośliną?
Pomimo dodatku filtra mineralnego, krem zupełnie nie bieli skóry. Aplikuje się niezwykle szybko, praktycznie jak zwykły krem nawilżający i daje podobne wykończenie, na początku mokre, następnie odżywcze i błyszczące. Z dużym powodzeniem może stanowić jedyny krem na dzień. Jeśli masz cerę tłustą i nie przeszkadza Ci świetlisty efekt, krem może sprawdzić się w chłodniejsze miesiące. Na innych cerach warto wypróbować go o każdej porze roku.
Ekologiczny krem z filtrem mineralnym SPF 35 przeciwstarzeniowy, Wooden Spoon 50 ml
Warte uwagi są także wszystkie kremy z filtrem od Wooden Spoon, czyli ekologicznej marki kosmetyków w 100% naturalnych. Na potrzeby artykułu omówimy jeden z filtrów marki, ale zdecydowanie każdy z nich jest godny polecenia. Krem przeciwsłoneczny SPF 35 zawiera filtr fizyczny (tlenek cynku). Nie tylko chroni przed promieniowaniem UV, ale działa odżywczo dzięki zawartości naturalnych olejów (jojoba, z baobabu, nasion ogórka i pestek malin). Sprawdzi się dla każdego typu cery, a szczególnie dla skór dojrzałych.
Posiada certyfikat Soil Association, dzięki czemu możesz być pewna, że jest to kosmetyk ekologiczny. Kupując certyfikowane produkty, masz pewność, że ktoś za Ciebie sprawdził skład i pochodzenie preparatu. Filtr jest wodoodporny, dzięki czemu sprawdzi się także na plaży.
To który z kremów masz ochotę sprawdzić na sobie? Pamiętaj, że zawsze chętnie pomożemy Ci w wyborze, Skincarelover :)
A jeśli zastanawiasz się, który krem z filtrem do ciała będzie najlepszy dla Ciebie, to sprawdź nasz artykuł blogowy: