Jak wybrać najlepszy krem z filtrem SPF do ciała?
Wiele z nas zastanawia się nad wyborem ochronnego kremu do twarzy i czasem zapominamy zadbać również o ciało. Co prawda twarz to najbardziej odsłonięta partia skóry, ale nie jedyna wymagająca ochrony przeciwsłonecznej! Dlatego dzisiaj zajmiemy się doborem produktu z filtrem do ciała. Wyjaśnimy, ile powinnaś go nakładać oraz jak chronić skórę dzieci. Kosmetyki to nie jedyny sposób ochrony UV.
Gdzie aplikować krem z filtrem do ciała?
Właściwie wszędzie ☺
Kiedy nakładasz produkt na twarz, nie zapominaj o uszach, szyi i dekolcie. Mówią, że wiek kobiety poznaje się po szyi – bo często zapominamy o jej pielęgnacji – oraz po dłoniach. Dlatego też warto pamiętać i o rękach, na których szybko pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Łatwiej zapobiegać niż leczyć!
Podczas aktywności na słońcu bądź przebywania na plaży, trzeba zadbać też o resztę ciała. Oparzenia słoneczne są bolesne i niebezpieczne na dłuższą metę – 5 lub więcej oparzeń zwiększa ryzyko czerniaka aż dwukrotnie. Nowotwór skóry, zwłaszcza czerniak, może umiejscawiać się na twarzy, uszach, plecach, czy nawet podeszwach stóp, które rzadko oglądamy i możemy nie być nawet świadomi problemu. Filtr to letni must have, choć najlepiej, byś stosowała go cały rok.
Ile kremu z filtrem UV nakładać?
Wysokość ochrony mierzona jest w laboratoriach przy założeniu aplikacji 2 miligramów produktu na każdy centymetr kwadratowy ciała. Brzmi to mało miarodajnie w praktyce, więc dla ułatwienia powstała reguła dwóch palców. Wg tej reguły należałoby nałożyć na dany obszar ilość filtra odpowiadającą długości 2 palców Takimi obszarami byłyby: głowa z szyją, każde ramię, udo, noga od kolana w dół, czy pół pleców. Razem jest ich 11.
Problem z tą miarą jest taki, że mamy różnej długości palce, różnej wielkości twarze i ciała, a każdy filtr inną konsystencję i otwór dozujący. Na pewno pokazuje ona jednak, że filtra musi być dużo, by odpowiednio chronił – nie wystarczy ziarnko grochu! Na całe ciało powinniśmy bowiem nałożyć mniej więcej kieliszek zawierający 30ml preparatu.
Jeśli chcesz być dokładniejsza, to dla twarzy możesz zmierzyć jej powierzchnię, wyliczyć z tego jej pole, a następnie przeliczyć przez 2mg/cm2. Średnia damska twarz to okolice 0,7-0,9g produktu, które odważysz na dokładniejszej wadze kuchennej lub wadze jubilerskiej.
Wzór na pomiar to:
połowa długości twarzy * połowa szerokości twarzy * 3,14 * 0,002g
Jak chronić ciało przed promieniami Słońca? Ochrona UV to nie tylko kremy z filtrem!
Ochrona przeciwsłoneczna to nie tylko filtry! To przede wszystkim unikanie Słońca, zwłaszcza w godzinach 12-15, gdy świeci najmocniej oraz przebywanie w tym czasie w cieniu. Kolejny krok to odzież ochronna – nośmy czapki lub kapelusze oraz okulary przeciwsłoneczne chroniące oczy. W kwestii ubrań istnieje coś jakiego jak UPF, czyli wskaźnik ochrony tkaniny. Normalne ubrania dają nam niewielką ochronę. Szczególnie w przypadku dzieci warto jednak zainwestować w odzież z UPF, kiedy maluch biega na słońcu i mógłby zetrzeć produkty ochronne z ciała. Dla dorosłych również można znaleźć ubrania z UPF.
Ostatni krok to oczywiście krem z filtrem. Powinien być aplikowany przed każdą aktywnością na intensywnym słońcu oraz reaplikowany w ciągu dnia. Żaden krem nie chroni w 100% przed promieniowaniem, a tym bardziej nie chroni przez cały dzień – pocimy się, ścieramy produkt, nakładamy go za mało i nierównomiernie. Dlatego należy dołożyć kolejną porcję po około 2 godzinach, a w przypadku kąpieli na plaży – po wytarciu ręcznikiem. Niestety żaden produkt nie jest w pełni wodoodporny – taka deklaracja na opakowaniu oznacza jedynie, że po kąpieli zostaje nam minimum połowa wcześniejszej ochrony , a to może być niewielka wartość, jeśli już jakiś czas przebywamy na słońcu.
Jak wybrać krem z filtrem SPF do ciała do swoich indywidualnych potrzeb?
Najlepiej sugerować się potrzebami skóry i planowaną aktywnością.
Jeśli masz bardzo wrażliwą, alergiczną skórę, lepszy może być dla ciebie filtr mineralny o prostym składzie, bez zbyt wielu dodatków. To będzie też bezpieczniejsza opcja dla małych dzieci – zaleca się, by do 2-3 roku stosować jedynie filtry mineralne. Smaruj nim wszystkie odkryte obszary na ciele dziecka, gdy tylko jest na słońcu – skóra małych dzieci jest znacznie wrażliwsza na słońce ze względu na mniejszą grubość i mniejszą produkcję melaniny, przez co bardzo łatwo o oparzenie.
Filtry chemiczne prawdopodobnie będą lżejsze, zwłaszcza jeśli zawierają w składzie alkohol, który daje im przystępniejsze wykończenie, a odparowuje przy nakładaniu. Lepiej jednak nie sięgaj po nie przy skórze atopowej lub naczyniowej, bo mogą pogłębić problem.
Tymczasem jeśli wybierasz się na plażę, długi spacer lub uprawiać jakiś sport na świeżym powietrzu, najlepiej zdecyduj się na produkt wodoodporny. Trudniej zetrzeć go ze skóry, nie spłynie też z potem pod wpływem wysiłku lub temperatury. Wieczorem warto tylko dobrze go zmyć, by nie przyczynił się do zapychania skóry twarzy lub pleców, zwłaszcza przy tendencji do trądziku w tych obszarach.
Najlepsze naturalne kremy z filtrem SPF do ciała w sklepie online z kosmetykami Skincarelover
Wodoodporna ochronna mgiełka do ciała SPF 50 od marki Eeny Meeny, 100 ml
Propozycja eeny meeny to wodoodporna emulsja, która sprawdzi się zwłaszcza na plażę i dla dzieci. Formuła jest typowo emolientowa, ze sporym poślizgiem podczas nakładania, jednak nie pozostawia na skórze tłustej warstwy, nie jest też kleista w dotyku. Rozbiela skórę i dlatego sugerujemy nakładać ją w warunkach większych aktywności plażowych. Takie rozbielenie u dziecka będzie akurat plusem, bo od razu zauważymy, jeśli produkt się zetrze w jakiejś partii.
Rozbielenie jest wynikiem zawartości filtra mineralnego, dwutlenku tytanu, który jest też białym pigmentem. Mgiełka bardzo wysoką ochronę – SPF50+ oznacza, że w rzeczywistości jest to powyżej 60.
Musimy jeszcze zaznaczyć, że choć filtr ma atomizer, nie należy aplikować go bezpośrednio na buzię dziecka. Lepiej najpierw nabrać porcję na dłonie i wtedy wsmarować ją w skórę.
Krem Alteya również jest wodoodporny i co ciekawe, barwiony! Ma beżowy, dość neutralny odcień, który ładnie wtapia się w skórę. Zawdzięcza go tlenkom żelaza, które chronią przed światłem niebieskim pogłębiającym przebarwienia.
Filtr bazuje na mineralnym tlenku tytanu oraz ciekawych składnikach naturalnych, jak odżywczy olej jojoba i z awokado, przeciwzapalny olej z wiesiołka oraz działający łagodząco ekstrakt z nagietka i olejek lawendowy. Przez zawartość szeregu olejów ma dość tłuste wykończenie, ale dzięki stosunkowo prostej formule może sprawdzić się zarówno do ciała, jak i twarzy. Osobom ze skórą wrażliwą na olejki eteryczne polecamy jednak ostrożność.
Jeśli interesuje Cię ten krem, ale w wersji dla dzieci i niemowląt, to zerknij tutaj: Ekologiczny krem z mineralnym filtrem SPF 30 dla dzieci i niemowląt, Alteya Organics, Kids and Baby Sunscreen 90 ml
- Poznaj markę Alteya Organics i dowiedz się, dlaczego organiczne kosmetyki do dobry wybór Kosmetyki organiczne z certyfikatem - co to znaczy? Poznaj ekologiczną markę kosmetyczną Alteya Organics!
Zwróć także uwagę na wszystkie kremy z filtrem od ekologicznej marki Wooden Spoon. Są to preparaty wodoodporne, które sprawdzą się zarówno na co dzień jak i na plaży. Filtrem mineralnym zastosowanym w kosmetykach tego producenta jest tlenek cynku. Sprawdzą się one dla całej rodziny, w tym dla najmłodszych. Można stosować je na skórze twarzy oraz ciała. Kremy posiadają certyfikat organiczności (Soil Association Organic Standard), dzięki temu możesz być pewna, że są naturalne oraz ekologiczne.
Daj znać, czy pamiętasz o smarowaniu ciała kremem z filtrem i jaki produkt wybierasz na ten sezon ☺
Jeśli interesuje Cię tematyka ochrony przeciwsłonecznej, to mogą zainteresować Cię także inne nasze artykuły: