Jak świadomie pielęgnować włosy? Poznaj podstawy lśniącej czupryny dla niskoporów, średnioporów i wysokoporów
Jak już wiesz z naszego poprzedniego artykułu, że podstawą pięknych włosów jest zadbana skóra głowy. Jeśli jednak nie czytałaś ostatniego wpisu, to sprawdź koniecznie: Świadoma pielęgnacja skóry głowy domowymi sposobami, czyli sekret zdrowych włosów
Sam włos jest martwą tkanką, ale nieustannie poddawaną wpływom środowiska. Rynek kosmetyczny daje nam kilka możliwości, by chronić i pielęgnować także i jego.
Czy warto stosować odżywki i maski do włosów. Czym jest PEH?
Pierwszą, najpopularniejsza opcją są odżywki i maski do włosów. Większość z nas stosuje w pielęgnacji duet szamponu i odżywki, więc doskonale zna zastosowanie drugiego typu produktów. Używa się ich po umyciu szamponem i spłukaniu go z włosów. Odżywki przeważnie aplikuje się na kilka minut, podczas gdy maski nakłada się na dłuższy czas, czasem pod czepek, by wzmocnić ich działanie.
Odżywki i maski to kosmetyki, które ułatwiają rozczesanie włosów po myciu, ograniczają ich puszenie, elektryzowani oraz poprawiają strukturę. Dokładne działanie zależy od składu kosmetyku i tutaj powinniśmy omówić popularny termin PEH.
PEH oznacza proteiny, emolienty i humektanty. Są to substancje stosowane w odżywkach, by osiągnąć konkretne efekty:
- proteiny, które uzupełniają strukturę włosa i jego uszkodzenia. Ich braki widać w matowych, zniszczonych włosach. Uzupełniają luki pod rozchylonymi łuskami włosa. Nie trzeba ich stosować po każdym myciu. Wystarczy co kilka myć, zależnie od osobistych potrzeb. To składniki takie jak: hydrolizowana keratyna, kolagen, proteiny jedwabiu, owsa.
- emolienty, czyli substancje bazowe odżywek. Otaczają włos, zabezpieczają go przed utratą wody, wpływem środowiska oraz dociążają, wygładzają i zmniejszają puszenie. Można stosować je przy każdym myciu, jednak w przypadku zbyt dużej ilości, włosy będą się zbijać w strąki. Natomiast przy brakach zauważymy spuszenie. To składniki jak: masła, oleje, alkohole tłuszczowe, estry olejów.
- humektanty działające poprzez wiązanie wody. Podobnie jak proteiny są dodatkiem od czasu do czasu. Nie powinno się ich stosować przy suchym powietrzu, gdyż to może zwiększać odparowanie wody z włosa. Jeśli jest ich za mało, włosy wyglądają na obciążone, a jeśli za dużo spuszone. To składniki jak: gliceryna, aloes, mocznik, hialuron.
Czy da się żyć bez odżywki? Przy długich włosach może to być problematyczne, bo taka szybka i prosta forma zabezpieczenia i odżywienia będzie trudna do zastąpienia. Najlepiej mieć 2-3 odżywki z różnymi składami i wymieniać je zależnie od potrzeb, rzadziej stosując te z humektantami i proteinami. Niestety nie jesteśmy w stanie podać dokładnych wytycznych, bo częstotliwość zależy od potrzeb włosów, które trzeba obserwować.
Delikatna odżywka nawilżająca do włosów Eeny Meeny ma prosty skład oparty na olejach oraz niewielki dodatek nawilżającej gliceryny, co czyni z niej produkt dobry do regularnego użytku.
Delikatna odżywka nawilżająca do włosów Eeny Meeny 200 ml
Sprawdź jeszcze:
Naturalna odżywka nawilżająca do każdego rodzaju włosów Jaśmin i Aloes, Sattva Ayurveda 210 ml
Naturalna ziołowa odżywka nabłyszczająca do każdego rodzaju włosów Mango, Sattva Ayurveda 210 ml
Wygładzająca maska do włosów Mawawo ma już bogatszy skład z udziałem roślinnych ekstraktów i protein. Pomoże wygładzić puszące się włosy i nada im blasku.
Wegańska wygładzająca maska do włosów, Mawawo Natural Cosmetics, 200 ml
Sprawdź jeszcze:
Wegańska maska do włosów niskoporowatych Mawawo Natural Cosmetics, 200 ml
Wegańska maska do włosów średnioporowatych Mawawo Natural Cosmetics, 200 ml
Wegańska maska do włosów wysokoporowatych Mawawo Natural Cosmetics, 200 ml
Wegańska maska do włosów blond, Mawawo Natural Cosmetics, 200 ml
Termoochrona włosów
Włosy niektórych z nas schną bardzo szybko, u innych zajmuje to kilka godzin. W tym drugim przypadku zdecydowanie lepiej jest wysuszyć włosy suszarką, niż pozwolić im długo schnąć. Mokra skóra głowy tworzy idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów odpowiedzialnych m.in. za łupież. Tymczasem przedłużone wysychanie łodygi może skutkować rozpulchnieniem włosa, ubytkami lipidów i matowieniem oraz mechaniczne uszkodzenia, jeśli położymy się spać z wilgotnymi włosami.
Włosy należy suszyć chłodnym lub letnim nawiewem z odległości kilkudziesięciu centymetrów, a wcześniej zaaplikować produkt termoochronny. Taki kosmetyk chroni włosy przed temperaturą i zmniejsza możliwe uszkodzenia. Termoochronny spray do włosów ułatwiający rozczesywanie Mawawo będzie idealnym rozwiązaniem! Bazuje na składnikach pochodzących z alg działających regenerująco oraz obronnie przy wpływie środowiska, czy suszenia, a także ułatwiających rozczesywanie. Jest łatwy w użyciu, wydajny i nie obciąża włosów.
Wegański termoochronny spray do włosów ułatwiający rozczesywanie, Mawawo Natural Cosmetics, 150 ml
Zabezpieczanie końcówek włosów przed uszkodzeniami
Ważnym działaniem ochronnym dla naszych włosów będzie także zabezpieczanie końcówek. Jeśli włosy są średniej długości lub dłuższe, to są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne poprzez pocieranie o ubrania, szaliki, kurtki. Nie służy im ponadto ciasne wiązanie gumkami lub upinanie spinkami. By zmniejszyć wszelkie uszkodzenia wynikające z takich codziennych wpływów środowiska, można zabezpieczyć łodygę włosa od ucha w dół odrobiną roztartego w dłoniach olejku, serum olejowego, czy silikonowego.
Olejowanie włosów
O ile wszystkie powyższe punkty powinny stanowić regularny element pielęgnacji, olejowanie jest zabiegiem dodatkowym. Nie każdy musi czuć potrzebę olejowania, ale dodanie go jako kroku rutyny np. co tydzień lub dwa może ładne podbić efekty, które osiągamy.
Zerknij na: Zestaw do olejowania włosów na podkład, dla każdej porowatości włosów
Olejowanie to zabieg bardzo prosty. Polega na nałożeniu porcji oleju na włosy przed myciem, średnio na godzinę. Oleje nakładać można na włosy suche lub na zwilżone produktem nawilżającym, jak mgiełka, czy żel aloesowy. Następnie po zmoczeniu głowy i włosów do umycia nakładamy porcję odżywki na olejowaną partię, by zemulgować olej i łatwo go usunąć. Dzięki temu nie powstaną tłuste strąki po niedomytym oleju.
Zabieg ten pozwala na dostarczenie włosom większej ilości emolientów, wygładzenie, uelastycznienie, ograniczenie puszenia i zmniejszenie wpływu czynników środowiska.
Porowatość włosów
Zależnie od typu włosów, lepszy będzie inna odżywka, maska, olej lub mieszanka olejowa. Powinno się je dobierać do tzw. porowatości włosów. Porowatość oznacza poziom rozchylenia łusek włosa:
- przy włosach niskoporowatych łuski są mniej rozchylone, a włosy gładsze
- przy włosach wysokoporowatych rozchylenie jest większe, a włosy przeważnie nie mają tak ładnego naturalnego połysku - często są po rozjaśnianiu, czy częstych stylizacjach
- przy włosach średnioporowatych jesteśmy gdzieś pomiędzy - to najpopularniejszy rodzaj włosów
Każde ze wspomnianych włosów będą preferowały inne oleje - przykładowo olej kokosowy o mniejszych cząsteczkach sprawdza się do włosów niskoporowatych, ale do wysokoporowatych już nie, dla których lepszy będzie lżejszy olej o większych cząsteczkach jak np. lniany lub konopny. Jeśli nie masz pewności jak dobrać olej, najłatwiej zdać się na producenta. Cztery szpaki przygotowały 3 sera olejowe z olejami specjalnie dobranymi do porowatości, dzięki czemu łatwo wybierzesz coś dla siebie:
- do niskoporowatych z olejem kokosowym, awokado i arganowym
Serum do włosów niskoporowatych, Cztery Szpaki, 30 ml - do średnioporowatych z makadamią, morelą i migdałem
Serum do włosów średnioporowatych, Cztery Szpaki, 30 ml - do wysokoporowatych z krokoszem, arbuzem i kiełkami pszenicy
Serum do włosów wysokoporowatych, Cztery Szpaki, 30 ml
Mogą Cię zainteresować także:
Choć kroków wydaje się sporo, to wszystkie zajmują chwilę i szybko wchodzą w nawyk. Polecamy minimum stosować odżywkę podczas mycia oraz termoochronę podczas suszenia, a olejowaniem zainteresować się jeśli masz ochotę na więcej 🙂
Przeczytaj także:
Olejowanie włosów. Na sucho czy na mokro? Jakich efektów możesz oczekiwać?