Darmowe próbki i prezenty do zamówień. Bezpłatna porada kosmetyczna 

Domowe i gabinetowe sposoby na rozstępy, czyli jak zapobiegać i zmniejszyć już powstałe paski 0
Domowe i gabinetowe sposoby na rozstępy, czyli jak zapobiegać i zmniejszyć już powstałe paski

Domowe i gabinetowe sposoby na rozstępy, czyli jak zapobiegać i zmniejszyć już powstałe paski na skórze

 

Rozstępy to problem wielu z nas. Niektórzy noszą je dumnie jako pamiątkę sprowadzenia na świat ukochanego dziecka, a inni chcieliby się ich jak najszybciej pozbyć. Odpowiemy sobie zaraz na pytania, jak i dlaczego powstają, a także, czy możemy faktycznie całkowicie je zniwelować?

 

 

 

Czym są rozstępy na ciele?

 

Jeśli sama ich nie masz, to zapewne widziałaś je nie raz!

Wyglądają jak pręgi na skórze, przecinające jej powierzchnię w różnych miejscach ciała. Mogą być czerwone, sine lub perłowobiałe. Ledwie widoczne lub mocno rzucające się w oczy. Cieniutkie jak kreseczki lub szerokie niczym paski. Niezależnie od swojego wyglądu, są jednak wynikiem uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych w skórze – w rezultacie zbyt silnych naprężeń włókna te się rozciągają, a następnie pękają, dając obraz przypominający blizny.

 

 

Jak powstają rozstępy?

 

Rozstępy najczęściej pojawiają się u

  • rosnących nastolatków – niektórzy potrafią rosnąć nawet i kilkanaście centymetrów rocznie i gdy skóra nie nadąża za ogólnym wzrostem, pojawiają się rozstępy, m.in. na plecach.

  • dojrzewających nastolatków – czyli tutaj mamy bardziej wpływ hormonów i rozwoju płciowego. Mechanizm jest podobny jak wyżej, skóra nie wytrzymuje naporu tkanek pod spodem, jak mięsnie i rozwijająca się tkanka tłuszczowa. U chłopców rośnie klatka piersiowa, u dziewczynek piersi i biodra – w tych właśnie miejscach pojawiają się paski pozostające już praktycznie na całe życie.

  • osób otyłych, szybko przybierających na wadze – wraz ze wzrostem masy ciała, zwiększa się liczba rozstępów. Zdarzają się jednak osoby, które pomimo większej wagi, prawie nie maja rozstępów – to kwestia bardzo elastycznej skóry i prawdopodobnie uwarunkowań genetycznych.

  • kulturystów, osób intensywnie trenujących siłowo – jeśli wzrost mięśni jest bardzo szybki, rozstępy potrafią pojawiać się na torsie, ramionach, czy łydkach.

  • kobiet w ciąży – w tym przypadku przyszła mama przybiera na wadze, powiększa jej się zwłaszcza brzuch, do tego piersi, przeważnie też biodra i uda. W tych wszystkich obszarach istnieje ryzyko powstania rozstępów.

 


Wiemy już u kogo i gdzie powstają, ale właściwie dlaczego się tak dzieje?

 

Rozstępy są w pewnej mierze m.in. wynikiem wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. To hormon, którego poziom rośnie w ciąży, podczas dojrzewania, czy wzrostu wagi. Znacznie podwyższony poziom kortyzolu może występować przy schorzeniach endokrynologicznych – wtedy na ciele pojawiają się intensywne, duże pręgi. Na rozstępy będą podatne też osoby narażone na dużo stresu – kortyzol nazywany jest bowiem hormonem stresu. Upośledza on działanie fibroblastów i osłabia włókna podporowe skóry, więc ta staje się słabsza, mniej elastyczna i podatniejsza na uszkodzenia. 

Istotne są również zmiany hormonalne podczas dojrzewania i ciąży, w tym zmiany poziomu estrogenów, jak i osobnicze predyspozycje. Dodatkowo wpływ będzie miało przyjmowanie leków z glikokortykosteroidami (doustne lub miejscowe) oraz niskiej jakości dieta –w tym przypadku jeśli nie dostarczymy wszystkich składników budulcowych, nie pozwolimy na produkcję niezbędnych białek.

 

 

 

Rodzaje rozstępów, czyli podział na czerwone i białe

 

Powstanie rozstępów możemy rozróżnić na 2 etapy

  1. najpierw pojawiają się czerwone paski, mogą być lekko wyniosłe, obrzęknięte w wyniku stanu zapalnego i rozszerzenia naczyń. Może pojawiać się tez swędzenie. Etap ten trwa do pół roku i w tym czasie najlepiej zacząć działać, jeśli chcemy zmniejszyć ich widoczność.

  2. Tutaj rozstępy stają się bardziej fioletowe, aż bledną i przybierają ostateczną formę – perłowobiałą, pomarszczoną i wklęśniętą. Dzieje się tak dlatego, że w miejscu uszkodzenia następuje zanik naczyń, przydatków (gruczoły potowe i łojowe) oraz zmniejszenie pigmentacji i ścieńczenie skóry. Tutaj już trudno zmienić ich wygląd, można próbować poprawić wygląd obecnych rozstępów.

 

 

 

 

Jak zapobiegać rozstępom?

 

Jeśli mamy tendencje do ich powstawania, prawdopodobnie podczas dojrzewania i ciąży się pojawią. Możemy jednak trochę zmniejszyć to ryzyko. 

1. Bardzo ważne będzie tutaj uelastycznianie skóry. Po pierwsze, przez balans nawilżenia i natłuszczenia wybranymi kosmetykami. Często poleca się olejki i wykonywanie na nich masażu. Przykładowo możesz wybrać Olejek ochronny do ciała Eeny Meeny 200 ml bazujący na mieszance odżywczych olejów, bezpiecznej także dla maluszków.
Masaż możesz wykonać po prostu dłońmi, przez kilka minut do wchłonięcia olejku lub bańską chińską Antycellulitowa bańka silikonowa do masażu ciała EASY LIVIN' co pobudzi układ krążenia i limfatyczny oraz pomoże rozluźnić mięśnie. Najważniejsza będzie regularność – najlepiej byłoby robić to codziennie, zwłaszcza w czasie ciąży.

 

 

2. W pobudzeniu krążenia, ale i złuszczeniu, pomoże Ci peeling do ciała i szczotkowanie. Jeśli masz odporniejsza skórę, możesz szczotkować na sucho, a jeśli wrażliwszą, lepiej będzie na mokro. W przypadku problemów żylnych sugerujemy jednak najpierw skonsultować się z lekarzem, szczególnie flebolog będzie trafnym wyborem. 
Dodatkowo, w miarę możliwości, unikaj wahań wagi oraz zbyt intensywnych ćwiczeń, które prowadziłyby do omawianego problemu.

 

Kilka produktów godnych uwagi znajdziesz poniżej:

Peeling do ciała PINA COLADA, Be The Sky Girl, 220 g 

Wegański orzechowy peeling do twarzy i ciała Plantea 200 ml

Szczotka do ciała z tampico krótka - różowy pasek, Nested 

Szczotka do ciała z tampico długa, Nested

Bambusowa szczotka z agawy do masażu na sucho CRYSTALLOVE

 

 

Szczotkowanie jest bardzo ciekawym zabiegiem, który tak naprawdę możemy wykonać w domowym zaciszu. Efektami są ujędrniona skóra, mniej widoczne rozstępy oraz cellulit. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szczotkowania to przeczytaj:

Szczotkowanie ciała na sucho i na mokro, czy warto szczotkować skórę ciała, jak to robić, jakie są przeciwskazania 

 

 

Powyżej widzisz Zestaw prezentowy BODY, zestaw do pielęgnacji ciała przeciw rozstępom, czyli szczotka i bańka

 

 

 

Jak zmniejszać obecne już na ciele rozstępy?

 

Jeśli rozstępy już powstały, działaj jak najszybciej!

Nadal nawilżaj, odżywiaj, uelastyczniaj skórę. Szukaj w kosmetykach takich składników, jak witamina C potrzebna do produkcji kolagenu, ekstrakty z bluszczu, bambusa lub skrzypu zawierające krzem będący budulcem tkanek, a także złuszczające kwasy – glikolowy i mlekowy oprócz złuszczania pobudzają tkanki do regeneracji.

Ciekawym składnikiem jest również wąkrota azjatycka posiadająca kilka badań popierających jej stosowanie przez osoby z cellulitem lub rozstępami. Znajdziesz ją w balsamie Mokosh wzbogaconym jeszcze o kompleks nawilżaczy i szereg emolientów pomagających skórę natłuścić i poprawić jej stan.

Wegański balsam do ciała Melon z ogórkiem, z wąkrotą azjatycką, Mokosh 180 ml 

 

Przeczytaj więcej o wąkrotce:

Centella Asiatica, czyli wąkrota azjatycka i jej działanie na skórę. Czy warto zainteresować się tą zdobywająca coraz większą popularność rośliną? 

 

 

Równie wart wspomnienia jest balsam na rozstępy marki eeny meeny. Na szczególne podkreślenie zasługuje zawartość kompleksu pod nazwą Striover o udowodnionym działaniu zmniejszającym chropowatość rozstępów i ich objętość poprzez reaktywację syntezy kolagenu i hialuronu w problematycznych miejscach oraz zwiększenie grubości skóry. Koniecznie zwróć uwagę na ten produkt, jeśli borykasz się z rozstępami!

 

Polecamy także Stretch Marks Box - zestaw do kompleksowej redukcji rozstępów. W zestawie znajduje się olejek oraz balsam na rozstępy, które pomagają zmniejszyć widoczność świeżych pasków (olejek) i starszych, białych (balsam).

 

STRETCH MARKS BOX, Zestaw kosmetyków naturalnych na rozstępy, Eeny Meeny, 400 ml

 

 

Dieta na rozstępy

 

Oprócz pielęgnacji zewnętrznej, zadbaj o siebie w kwestii diety. Pij dużo wody, jedz dużo owoców i warzyw bogatych w witaminę C niezbędną do produkcji kolagenu i cynk potrzebny w jego metabolizmie. Możesz także rozważyć suplementację kolagenem hydrolizowanym – istnieje coraz więcej badań potwierdzających jego korzystny wpływ na skórę.

 

Gabinetowe zabiegi na rozstępy

Jeśli masz na to fundusze, domowe działania wesprzyj gabinetowymi. Istnieje kilka zabiegów, które mogą Ci pomóc: to m.in. peelingi kwasowe, lasery i mezoterapia mikroigłowa pobudzające regenerację skóry i zwiększenie syntezy białek lub/i działające złuszczająco. Kosmetolożka najlepiej oceni stan Twojej skóry i obierze odpowiednią drogę.

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Ci w ujędrnieniu skóry i zmniejszeniu widoczności rozstępów ☺

 

Jeśli interesuje Cię także jak zmniejszyć cellulit, to przeczytaj:

Jak się pozbyć cellulitu? Domowe sposoby na cellulit

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.