do kasy suma: 0,00 zł
0

PREZENT DO ZAMÓWIEŃ POW. 250 ZŁ ❤️

Co się dzieje ze skórą twarzy, której dobrze nie oczyszczamy? Sprawdź, jakie procesy zachodzą przy niedokładnym demakijażu i myciu cery 0
Co się dzieje ze skórą twarzy, której dobrze nie oczyszczamy? Sprawdź, jakie procesy zachodzą przy niedokładnym demakijażu i myciu cery

Co się dzieje ze skórą twarzy, której dobrze nie oczyszczamy? Sprawdź, jakie procesy zachodzą przy niedokładnym demakijażu i myciu cery

 

Dlaczego poruszamy tak oczywisty temat jak oczyszczanie skóry i jej dokładne mycie? Wbrew pozorom dalej niestety zdarza się zasypianie w makijażu, ale samo zmywanie kosmetyków kolorowych to jeszcze nie wszystko.

Czy wiedziałaś, że warto wykonać wieczorne oczyszczanie dwuetapowe nawet jeśli nie nakładasz make-upu? Pomoże to lepiej oczyścić skórę z zanieczyszczeń, kremów SPF. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko powstawania problemów skórnych oraz przedwczesnego starzenia.

 

 

W tym artykule odpowiemy na pytania: 

  • Co dzieje się ze skórą, której nie oczyszczamy lub oczyszczamy niewystarczająco? 
  • Jak często oczyszczać cerę?
  • Które produkty dobrze się sprawdzą? Sprawdź polecenia naszego kosmetologa!

 

 

 

Co znajduje się na ludzkiej skórze? Czym jest płaszcz hydrolipidowy skóry?

 

Skóra to bardzo złożony narząd pokrywający całe ciało. Na jej powierzchni nieustannie złuszczają się martwe komórki, bytuje różnorodna mikroflora złożona z bakterii i grzybów oraz zalega szereg wydzielin naszych gruczołów - potu oraz łoju, tworzących razem tzw. płaszcz hydrolipidowy ograniczający odparowanie wody ze skóry i negatywny wpływ środowiska zewnętrznego. Cały ten układ jest poddawany nieustannej presji z zewnątrz - atakują go promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia powietrza pełne uszkadzających go cząstek, a także nieumiejętnie dobrana pielęgnacja.

 

 

Jaki wpływ ma oczyszczanie na stan naszej cery?

 

Teraz wyobraź sobie, jak te wszystkie czynniki zewnętrzne oddziałują na Twoją skórę. Wychodzisz z domu i na skórze osiada smog utleniający lipidy naskórka i sebum, powodując zaostrzenie trądziku oraz stanów zapalnych. Biegniesz na autobus, więc się pocisz, a Twoje gruczoły łojowe w ciepły dzień produkują więcej łoju, więc skóra robi się tłusta i błyszcząca. Tego dnia nosisz też makijaż, który naturalnie miesza się ze wszystkim innym. Brzmi mało zachęcająco, prawda?

 

Jeśli wieczorem nie zmyjemy tego ze skóry, to prosimy o kłopoty skórne na własne życzenie. Naturalne wydzieliny wytrzemy w poduszkę i ze zdrową skórą przez jakiś czas prawdopodobnie nic się nie stanie, ale już spanie w makijażu to gorszy problem. Nocą skóra powinna być oczyszczona ze wszelkich zabrudzeń, by swobodnie się regenerować i goić uszkodzenia. 

 

 

Co ciekawe, cera nocą jest bardziej przepuszczalna, więc wszelkie niekorzystne składniki będą miały na nią wpływ. Jaki konkretnie?

 

  • niezmywanie zanieczyszczeń powietrza będzie przyczyniać się do powstawania rumienia na jasnych skórach, zaostrzania przebarwień na ciemniejszych, a na każdej z nich stanów zapalnych, mogąc pogorszyć objawy takich chorób jak AZS i trądzik

  • zbyt dużo łoju na skórze, dodatkowo utlenianego przez zanieczyszczenia i długi kontakt z powietrzem, będzie prowadziło do powstawania nowych wyprysków i może nawet przyczynić się do powstania łojotokowego zapalenia skóry

  • pot tymczasem będzie podrażniał skórę, powodował stany zapalne i zmianę w składzie mikrobiomu - przy dużym zawilgoceniu zwiększa się szansa powstania chorób grzybiczych

  • nienaturalna mieszanka wszystkich tych czynników dłużej oddziałująca na skórę będzie prowadziła do zaburzeń pH - jeśli skórę zakwasimy, zwiększymy jeszcze produkcję łoju i wrażliwość, a jeśli pH będzie bardziej zasadowe, pojawi się większa suchość, złuszczanie i uszkodzenia bariery ze względu na zaburzoną produkcję lipidów chroniących skórę.

 

Jeśli nie oczyszczamy odpowiednio skóry twarzy, to pogorszymy jej stan, a w konsekwencji także ta skóra się szybciej zestarzeje.

Naprawdę warto odrobinę przyłożyć się do higieny i codziennie pozbyć się tych wszystkich zanieczyszczeń ze skóry.

 

 

 

Jak często myć skórę twarzy?

 

Minimum oczyszczania skóry będzie raz dziennie, wieczorem. Nie chcemy iść spać z warstwą na skórze. Dodatkowo możemy umyć skórę rano - produktem myjącym lub chociaż opłukać wodą, jeśli mamy skórę suchą i nie nakładamy ciężkiej pielęgnacji. To odświeży cerę, zmyje resztki nocnej pielęgnacji i przygotuje ją do nałożenia pielęgnacji dziennej (w tym kremu SPF).

W przypadku intensywnych ćwiczeń w ciągu dnia polecamy również mycie całego ciała, by pot i zawilgocenie nie miały dłuższego wpływu na stan skóry. To szczególnie istotne przy skłonności do trądziku na plecach i noszeniu sztucznych materiałów do ćwiczeń.

 

 

Czego NIE używać do mycia do skóry twarzy?

 

Nie stosuj swojego żelu do ciała na twarzy. Przeważnie taki żel ma mocniejsze detergenty wymywające lipidy z naskórka i jest bardziej zapachowy, przez co może być zbyt mocny i powodować uczucie ściągnięcia, a na dłuższą metę wysuszenie.

 

Zrezygnuj również z tradycyjnego mydła w kostce, które zbyt mocno podnosi pH skóry i po czasie będzie powodować przesuszenie i naruszenie bariery. Nie powinno to być także mydło antybakteryjne - oczywiście usuwa wszystkie niekorzystne bakterie ze skóry, ale wraz z tymi „dobrymi” dbającymi o jej ochronę przed patogenami. Jeśli bardzo lubisz kostki, to szukaj takiej nazywanej syndetem, o odpowiednim pH.

 

 

 

Czego używać do oczyszczania skóry twarzy? Jaki produkt to demakijażu i jaki do mycia?

 

Warto szukać produktów z nieprzesadnie mocnymi detergentami, dobranych do indywidualnych potrzeb i preferencji. Szczęśliwie dobrej jakości opcji jest sporo!

 

Jeśli nosisz makijaż lub SPF, najlepiej umyć skórę dwuetapowo. Do demakijażu (pierwszego etapu oczyszczania) możesz wykorzystać:

  • płyn micelarny na waciku, delikatnie przecierając skórę, bez mocnych, trących ruchów. Takim produktem może być płyn Chitone Care z łagodnym detergentem i łagodzącym kompleksem z chityny.



    Naturalny Płyn Micelarny do demakijażu, Micellar Water, Chitone Care, 100 ml 





  • olejek lub masełko z emulgatorem, które świetnie połączy się z zanieczyszczeniami na skórze, a następnie pozwoli spłukać ze skóry letnią wodą - bez tarcia i wysokich temperatur. Hydrofilowe masło Mawawo zachwyci do tego pięknym słonecznym kolorem, który zawdzięcza zawartości oleju z rokitnika oraz zadba o wyciszanie stanów zapalnych dzięki dodatkowi wąkrotki azjatyckiej.






    Hydrofilowe masło do demakijażu i oczyszczania twarzy, Mawawo Natural Cosmetics, 100 ml







  • mleczko lub emulsję, czyli kremowy produkt ze sporą ilością substancji natłuszczających, bardzo łagodny dla skóry. Możesz wykonać nim podwójne mycie, czyli demakijaż i oczyszczanie w jednym! Proponujemy np. emulsję Algopure Sensum Mare z kompleksem ujędrniających alg i prebiotykiem, by działać łagodząco i zostawiać na skórze miękki film.



    ALGOPURE Delikatna emulsja do demakijażu, Sensum Mare, 150 ml 

 

Przeczytaj też o wąkrotce azjatyckiej - dlaczego warto stosować  ją w pielęgnacji? Centella Asiatica, czyli wąkrota azjatycka i jej działanie na skórę. Czy warto zainteresować się tą zdobywająca coraz większą popularność rośliną? 

 

 

 

A co do mycia? Tu ponownie skorzystaj z emulsji lub:

  • żelu, jeśli lubisz takie konsystencje. Przeważnie żele mają nieco więcej substancji myjących, jednak nie jest to reguła. Żel do skóry wrażliwej eeny meeny będzie łagodną opcją dzięki zawartości kilku składników nawilżających i natłuszczających. Jest też w bardzo przyjaznej cenie!



    Łagodny żel myjący do wrażliwej skóry twarzy Eeeny Meeny 100 ml




  • pianki, jeśli lubisz czuć otulenie skóry niczym chmurką. Owocowa pianka Moistry to zarówno przecudowne odczucia na skórze, jak i dla nosa - pachnie bowiem słodkimi cytrusami. Możesz wykorzystać ją do mycia rano, wieczorem, a nawet do demakijażu!





    Owocowa pianka do mycia twarzy, Moistry, 175 ml
     

 

 

 

 

Jeśli chcesz zobaczyć jeszcze więcej produktów do demakijażu i mycia twarzy, to sprawdź koniecznie:

Kosmetyki do demakijażu w sklepie SkincareLover

Kosmetyki do mycia twarzy w sklepie SkincareLover

 


Mamy nadzieję, że rozwijaliśmy Twoje wątpliwości co do mycia skóry twarzy, jak często to robić i czego używać :)

 

Mogą Ci się spodobać także te artykuły:

Co się dzieje ze skórą, której nie nawilżamy? Jakie zmiany zachodzą przy stosowaniu kremów nawilżających?

Co dzieje się ze skórą której nie chronimy przed słońcem? Czyli dlaczego warto stosować kremy z filtrem SPF

Wpływ długotrwałego stresu na skórę i organizm. Jak sobie z nim radzić?

Sen a uroda. Jak brak snu wypływa na organizm i urodę? Sposoby na dobry sen

 

 

 

Źródła:

Prakash Ch. i inni: Skin Surface pH in Acne Vulgaris: Insights from an Observational Study and Review of the Literature, 2017

Saba A. i inni: Skin pH: From Basic Science to Basic Skin Care, 2013

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.