Co się dzieje ze skórą, której nie nawilżamy? Jakie zmiany zachodzą przy stosowaniu kremów nawilżających?
W artykule dowiesz się, czy każda skóra potrzebuje nawilżenia czy może jest to tylko sprytny marketing producentów kosmetyków?
Jest to ostatni artykuł z serii "Co by było, gdyby". W poprzednich zastanawialiśmy się, co się dzieje ze skórą twarzy, której nie oczyszczamy oraz co się dzieje, gdy nie używamy kremu z filtrem SPF. Poniżej znajdziesz linki do tych wpisów blogowych:
Nawilżanie skóry twarzy, czyli poznajemy humektanty, emolienty i proces TEWL
Pod pojęciem nawilżania możemy zidentyfikować dwa, a nawet trzy rodzaje substancji, zależnie od interpretacji. Aby skórę nawilżyć, potrzebne są substancje wiążące wodę w naskórku (humektanty) oraz takie, które tworzą na nim film zapobiegający odparowaniu tej wody (emolienty). Trzecia grupa substancji to natomiast składniki uzupełniające barierę, które naturalnie w niej występują, jak cholesterol, kwasy tłuszczowe, ceramidy. Jeśli z jakiegoś powodu brakuje ich w skórze, jesteśmy narażeni na większe odparowanie wody (TEWL).
Wspomniany TEWL to naturalny proces - z naszej skóry nieustannie odparowują pewnie ilości wody, i dopiero gdy proces ten zostaje przyspieszony np. przy chorobach skóry lub przez naruszenie jej bariery agresywną pielęgnacją, pojawia się problem.
Rodzaj cery a nawilżenie. Czy warto nawilżać skórę tłustą?
Zdrowa skóra teoretycznie powinna dobrze radzić sobie samodzielnie. Niestety zdrową, normalną skórę bez problemów mają nieliczni z nas! Skóry tłuste natomiast mają spore ilości sebum na powierzchni, przez co także często nie występuje u nich problem z nawilżeniem, choć nie jest to regułą. Zalegające sebum może np. wpływać na zmianę pH i mikrobiomu skóry, dając w rezultacie zaburzenia prowadzące do problemów z nawilżeniem i wrażliwością.
Największe problemy mogą pojawiać się przy skórach suchych, które naturalnie produkują mało sebum chroniącego je przed wysuszeniem i wpływem środowiska. W przypadku skór atopowych problem jest jeszcze większy ze względu na genetyczne tendencje do niskiego poziomu utrzymywania nawilżenia. Dlatego istnieją dermatologiczne zalecenia, by do takich skór codziennie stosować kosmetyki emolientowe, natłuszczające i nawilżające, zatrzymujące wodę i dające namiastkę naturalnego filmu ochronnego.
Dodatkowo sami możemy nabawić się kłopotów z nawilżeniem, m.in. przez zbyt agresywną pielęgnację wysokimi stężeniami składników aktywnych, stosowanie peelingów mechanicznych, pocieranie ręcznikiem, chodzenie do sauny, czy przez brak ochrony przed mrozem i wiatrem zimą. Wtedy też zdecydowanie będziemy potrzebować pomocy w postaci odpowiedniego kremu.
Co mówią badania o nawilżaniu skóry twarzy? Co zmieniło się po dwóch tygodniach używania kremu nawilżającego?
W badaniu z 2004 roku sprawdzano zasadność stosowania rutyny pielęgnacyjnej z użyciem produktu myjącego oraz kremu nawilżającego na różnych rodzajach skóry. Co ciekawe, jednym z nich była zdrowa skóra, więc tekst podpowiada nam, czy jest sens kremowania, również wtedy, gdy nie mamy jakichś specjalnych problemów skórnych.
Po 2 tygodniach stosowania łagodnego oczyszczania, toniku oraz kremu nawilżającego (na dzień SPF) na skórze normalnej u osób w wieku 18-48 lat zauważono ogólny wzrost nawilżenia, elastyczności i poprawę kolorytu skóry - oceniający dermatolodzy ponadto wskazywali na zmniejszenie widoczności porów i poprawę tekstury skóry. Oznaczałoby to, że warto pielęgnować nawet skórę bezproblemową! Pamiętajmy, że każda skóra się starzeje, jest poddawana działaniu UV, klimatu, czy zanieczyszczeń powietrza. Jeśli możemy wesprzeć jej funkcjonowanie w tak prosty sposób, jak nałożenie kosmetyku po myciu, to zasługuje to chociaż na przemyślenie.
W kolejnej części badania sprawdzano reakcję skór wrażliwych. Sprawdzano aparaturowo poziom nawilżenia oraz ich reakcje testem na wrażliwość na kwas mlekowy. Po trzech tygodniach wszelkie parametry uległy poprawie - zmniejszyło się szczypanie, zaczerwienienie, uczucie ściągnięcia, a wzrosła gładkość i zdrowy wygląd skóry. Równie pozytywne efekty opisano w przypadku skór z rumieniem na podłożu atopowym oraz u osób z wrażliwością spowodowaną stosowaniem retinoidów - zmniejszył się dyskomfort, suchość i zaczerwienienie. [1]
Praktyka nawilżania, czyli sprawdzone kremy nawilżające dla różnych rodzajów cery
W ostatniej części artykułu chcemy przedstawić Ci sprawdzone przez nas kremy nawilżające dla różnych rodzajów cery.
Jeśli lubisz produkty 3w1, takie jak krem SPF z eeny meeny. Nawilży, odżywi skórę, ujednolici jej koloryt i ochroni przed promieniowaniem UV. Jest to naturalny i wegański preparat z zawartością nawilżającego kwasu hialuronowego, antyoksydacyjnego bzu oraz filtrów chroniących przed promieniowaniem słonecznym. Wersja z pigmentem ponadto delikatnie wyrównuje koloryt skóry i nadaje mu ładny, zdrowy wygląd.
Ochronny krem do twarzy SPF50 UVA UVB Eeny Meeny z pigmentem, opakowanie airless 50 ml
W przypadku skóry suchej, podrażnionej, podczas wprowadzania składników aktywnych, lub gdy po prostu jeśli lubisz łagodne kremy regenerujące, spójrz na Purito Centella Unscented Recovery Cream, który jest bezzapachowy, bogaty w przeciwzapalną wąkrotkę azjatycką, kojący beta-glukan, uzupełniający barierę ceramid oraz poprawiający kolory niacynamid.
Dla cer suchych i dojrzałych sprawdzi się także: Bogaty krem do twarzy Say hi AQUA RESORT Nawilżenie i odbudowa dla skóry suchej i wrażliwej 50 ml
Natomiast jeśli szukasz czegoś stosunkowo lekkiego, nieobciążającego do skóry mieszanej lub tłustej, zależy Ci na działaniu regulującym łojotok oraz wzmacniającym naturalne mechanizmy skóry, to proponujemy lekki krem normalizujący Miobel. Zawiera stabilną formę witaminy C, która będzie działać antyoksydacyjnie i rozjaśniająco, a także antyseptyczną brzozę i kilka alg działających ujędrniająco. Krem świetnie się wchłania i nie zostawia tłustej warstwy, dzięki czemu jest bardzo komfortowy w użyciu.
Naturalny lekki krem normalizujący z liposomalną witaminą C i sokiem z aloesu Miobel 50 ml
Dla cer tłustych i problematycznych polecamy również: Lekki krem do twarzy Say hi BLUE BALANCE Nawilżenie i wygładzenie dla skóry tłustej i mieszanej 50 ml
Zachęcamy Cię do przemyślenia potrzeb Twojej skóry i dobrania do niej odpowiednich kosmetyków. Pielęgnacja ma być przyjemnością dającą pozytywne efekty, nie męczeniem się z niechcianym obowiązkiem. Sama powinnaś być w stanie zaobserwować, czy z Twoją skórą dzieje się coś, w czym pomoże Ci pielęgnacja :)
Być może spodobają Ci się również te artykuły:
Wpływ długotrwałego stresu na skórę i organizm. Jak sobie z nim radzić?
Sen a uroda. Jak brak snu wypływa na organizm i urodę? Sposoby na dobry sen
1. Hawkins Stacy i inni: Cleansing, moisturizing, and sun-protection regimens for normal skin, self-perceived sensitive skin, and dermatologist-assessed sensitive skin, 2004