Szczotkowanie ciała na sucho i na mokro, czy warto szczotkować skórę ciała, jak to robić, jakie są przeciwskazania
W tym artykule dowiesz się:
- Czym jest szczotkowanie ciała na sucho?
- Co daje nam szczotkowanie ciała?
- Jak wykonać ten zabieg?
- Poznasz kilka trików i wskazówek odnośnie używania szczotki
- Przeczytasz, jak dbać o tego typu akcesoria
- Jakie są przeciwskazania do szczotkowania?
- Co wybrać - szczotkowanie na sucho czy na mokro?
Szczotkowanie ciała na sucho - co to jest za zabieg kosmetyczny?
Szczotkowanie ciała na sucho to masaż szczotką z twardym włosiem, który wywodzi się z Azji. Jest to naturalna metoda, którą możesz wykonać we własnym domu, a efekty pojawiają się dość szybko. Efektem tego zabiegu kosmetycznego jest ujędrnienie skóry, wygładzenie, zmniejszenie cellulitu, poprawa jakości skóry. Zapomnisz także o wrastających włoskach oraz będziesz mogła rzadziej wykonywać tradycyjny peeling.
Szczotkowanie ciała jest warte uwagi, ponieważ można osiągnąć wspaniałe efekty, a koszt jest niewielki. Płacisz tylko za szczotkę, którą trzeba wymieniać co kilka miesięcy lub gdy zauważysz znaczne zużycie.
Bambusowa szczotka z agawy do masażu na sucho, Crystallove
Ta dokładnie szczotka kosztuje 69 zł. Załóżmy, że wymienisz ją za 6 miesięcy.
Czyli przeliczając na koszt miesięczny:
69:6=11,50 zł
A zakładając, że szczotkowanie wykonujesz 3 razy w tygodniu, czyli 12 razy w miesiącu, to koszt jednego szczotkowania wynosi:
11,50:12=0,96 zł :)
Natomiast przy codziennym szczotkowaniu:
11,50:30=0,38 zł
Jak widzisz, jedno szczotkowanie ciała na sucho to naprawdę groszowa sprawa! Zabiegi w salonach kosmetycznych kosztują dużo więcej, także szczotkowanie w domu jest świetną opcją, gdy nie możesz sobie pozwolić na wizytę w SPA. Ale nie tylko! Kiedy wykonujesz zabiegi gabinetowe np. endermologię, to szczotkowanie ciała na sucho będzie znakomitym uzupełnieniem, pozwoli na jeszcze bardziej spektakularny rezultat oraz przedłuży i podtrzyma efekty zabiegów salonowych.
Czy warto szczotkować skórę ciała? Jakie korzyści przynosi szczotkowanie na sucho?
Poznaj korzyści płynące ze szczotkowania:
- Pobudzenie krążenia krwi, dzięki czemu składniki aktywne zawarte w kosmetykach (nałożonych po szczotkowaniu i prysznicu) lepiej się wchłoną oraz skuteczniej zadziałają.
- Pobudzenie krążenia limfy, wsparcie funkcjonowania układu limfatycznego odpowiedzialnego za odporność organizmu.
- Skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna oraz napięta, jej jakość się poprawia.
- Cellulit się zmniejsza.
- Koniec z wrastającymi włoskami!
- Dzięki używaniu szczotki możesz zdecydowanie rzadziej używać klasycznych kosmetycznych peelingów.
- Wspomaga oczyszczenie organizmu z toksyn.
- Przygotowuje skórę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne, sprawia, że kosmetyki lepiej się wchłoną i zadziałają.
- Szczotkowanie może stać się Twoim środowym rytuałem, Twoją „chwilą dla siebie”. Taki zabieg pomoże się zrelaksować i nabrać pozytywnej energii.
Polecane szczotki:
Bambusowa szczotka z agawy do masażu na sucho, Crystallove
Szczotka do ciała z tampico, Nested
Szczotka do masażu ciała na sucho z długą, wygodną rączką od marki Nested
Jak wykonać szczotkowanie ciała na sucho?
1) Istotne jest, aby wykonywać długie ruchy szczotką od dołu do góry, w kierunku serca. Czyli np. od stóp do kolan, od kolan do pośladków.
2) Brzuch masujemy ruchami kolistymi.
3) Przechodzimy od dłoni, poprzez przedramiona i ramiona, również wykonując długie ruchy.
4) Wykonujemy bardzo delikatne ruchy wokół piersi, uważając na delikatną skórę w tym miejscu.
5) Nie przyciskaj szczotki zbyt mocno do skóry, bądź delikatna.
6) Na samym początku, możesz odczuwać twardość szczotki oraz dyskomfort podczas tego zabiegu. Tym bardziej wykonuj masaż w sposób bardzo delikatny, jakbyś tylko omiatała skórę z niewidocznych pyłków :) Z czasem skóra przyzwyczai się i będziesz mogła masować skórę w sposób bardziej zdecydowany.
7) Nie masuj twarzy szczotką przeznaczoną do ciała.
8) Stosuj większy nacisk tam, gdzie skóra jest grubsza np. na pośladkach, a minimalizuj tam, gdzie jest najcieńszą (piersi, dekolt).
9) Po tym rytuale, skóra będzie delikatnie zaróżowiona. Tym bardziej bądź delikatna dla siebie przy pierwszych zabiegach, obserwuj swoje ciało.
10) Zabieg wykonuj przed prysznicem lub przed kąpielą.
Zalecana długość trwania czynności:
5-10 minut, jednak nawet 3 minuty powinny przynieść rezultaty
TRIK: Jeśli chcesz się pozbyć cellulitu, to wykonaj szczotkowanie ciała na sucho, następnie weź prysznic, a potem wmasuj w skórę balsam antycellulitowy - dzięki użyciu szczotki i kosmetyku spotęgujesz działanie obu produktów i szybciej osiągniesz pożądany rezultat.
Polecamy Balsam antycellulitowy do ciała HOT CHICK, Be The Sky Girl
TRIK: Jeśli chcesz ujędrnić biust, to koniecznie wypróbuj połączenie szczotki i ujędrniającego kremu do biustu od marki Eeny Meeny
TRIK: W przypadku rozstępów, użyj szczotki oraz intensywnego balsamu na rozstępy, Eeny Meeny
TRIK: W przypadku, gdy stosujesz opalanie natryskowe czy balsam brązujący - szczotka może sprawić, że Twoja opalenizna zejdzie dużo szybciej (w końcu nie bez powodu, możesz nią częściowo zastąpić klasyczny peeling kosmetyczny :)) Dlatego nie jest zalecane używanie szczotki do szczotkowania na sucho, gdy korzystasz ze sztucznej opalenizny i chcesz się nią cieszyć jak najdłużej. Ale co w przypadku, kiedy dalej chcesz działać antycellulitowo, ujędrniająco na skórę? Jeśli jednak nie chcesz przestać korzystać z akcesoriów ujędrniających skórę i działających antycellulitowo, możesz wykorzystać w tym celu matę do akupresury - Shivamatę :)
Szczotkowanie ciała na sucho - rano czy wieczorem?
Zależnie od Twoich preferencji. Rano - aby poczuć dawkę pozytywnej energii i tak rozpocząć dzień, a wieczorem szczotkowanie może przynieść odrobinę relaksu.
Jak często szczotkować ciało?
Na początku możesz wykonywać zabieg ok. 2-3 razy w tygodniu. Gdy Twoja skóra się przyzwyczai, możesz to robić nawet codziennie.
Jak dbać o szczotkę do masażu na sucho?
Jeśli posiadasz taką, którą można zamoczyć np. bambusową szczotkę z agawy do masażu na sucho, Crystallove to sprawa jest bardzo prosta.
Po użyciu, możesz delikatnie przemyć włosie i pozostawić ją włosiem do dołu, aby wyschła. Taką szczotkę możesz wykorzystać do szczotkowania na sucho oraz do szczotkowania na mokro.
Natomiast, jeśli masz szczotkę, której nie można zamoczyć, ponieważ jej oprawa jest wykonana z litego drewna, to warto oczyścić szczotkę w inny sposób. Oczyść ją mechanicznie oraz zdezynfekuj ją jedną z naturalnych metod, np. spryskaj mieszanką olejku herbacianego z wodą. Taka szczotka służy tylko do szczotkowania na sucho. Co prawda, po zetknięciu z wodą, nie utraci ona swoich właściwości, jedynie jej oprawa może popękać, co przekłada się głównie na efekt wizualny, a nie użytkowy :)
Przeciwskazania do szczotkowania na sucho
Warto zachować szczególną ostrożność, jeśli Twoja skóra jest nadmiernie wrażliwa, ma skłonności do pękajacych naczynek czy pajączków.
Przeciwskazaniem jest także skóra atopowa, zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze. Nie powinno się przystępować to zabiegu także w przypadku ran, nowotworów, trądziku, łuszczycy, świeżych blizn.
Szczotkowanie ciała na sucho czy na mokro?
Szczotkowanie na mokro ma podobne zalety co szczotkowanie na sucho, jednak zdarza się, że efekty są po prostu mniej spektakularne. Może to być jednak rozwiązanie dla pań z wrażliwą i naczynkową skórą.
Istnieje szansa, że będziesz mogła wykonywać je, nawet mając żylaki, jednak decyzja należy do Twojego lekarza! Koniecznie pamiętaj, aby skonsultować z lekarzem, czy na pewno możesz rozpocząć swoją przygodę ze szczotkowaniem. Bezpieczeństwo jest najważniejsze! W przypadku żylaków i zgody lekarza, podczas szczotkowania, omijaj okolicę z żylakami.
W przypadku szczotkowania na mokro, woda zmniejsza uczucie szorstkości szczotki, przez co jest to zabieg mniej intensywny niż szczotkowanie na sucho. Zabieg ten wykonaj pod prysznicem lub podczas kąpieli. Sam sposób wykonania jednak niczym się nie różni. Szczotkujemy, zaczynając od stóp i kolejno przesuwamy się w górę w stronę serca.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak podejść kompleksowo to zwalczania cellulitu, to przeczytaj: Jak pozbyć się cellulitu? Domowe sposoby
A kiedy interesuje Cię tematyka masażu twarzy i zastanawiasz się, który masażer będzie odpowiedni dla Ciebie, to sprawdź: Jaki masażer do twarzy wybrać?
Gdy chcesz poznać sposób, który pomoże zwalczyć różnego rodzaju bóle, rozluźnić mięśnie po treningu, zadbać o ciało i ducha, to zerknij na: Czy warto stosować matę do akupresury? Jak używać maty zdrowotnej, czyli Shivamaty?