do kasy suma: 0,00 zł
0

PREZENT DO ZAMÓWIEŃ POW. 250 ZŁ ❤️

Krem z filtrem do twarzy i ciała. Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej! Dlaczego i jak używać ochrony UV? 0
20.jpg

 

Krem z filtrem do twarzy i ciała. Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej! Dlaczego i jak używać ochrony UV?

 

 

 

W tym artykule dowiesz się:

 • co daje używanie kremów z filtrem i czy trzeba używać ochrony UV?
 • jak promieniowanie UVA i UVB wpływa na naszą skórę?
 • jaki krem z filtrem wybrać?
 • zrozumiesz oznaczenia SPF i PA
 • dowiesz się jak poprawnie używać kremu z filtrem

 

 

 

 

Krem z filtrem UV to kosmetyk, który chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym. Należy jednak pamiętać, że żaden krem, mgiełka, sztyft, jednym słowem żaden produkt nie gwarantuje 100% ochrony przed Słońcem. Nie ma kosmetyku dającego całkowite zabezpieczenie przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nawet, gdy używamy najlepszej substancji zabezpieczającej, niewskazane jest długotrwałe przebywanie na Słońcu, trzeba chronić dzieci i niemowlęta przed Słońcem, warto używać czapek, kapeluszy, okularów przeciwsłonecznych.

 

Jeśli żaden produkt nie zapewni nam pełnej protekcji to….

 

 

 

 

Co daje używanie kremów z filtrem? Czy trzeba zabezpieczać skórę przed promieniowaniem UV?

 

 

Dbając o skórę i zabezpieczając ją przed promieniowaniem Słońca, dbasz o zdrowie i urodę:

 

 • chronisz skórę przed poparzeniami
 • zmniejszasz ryzyko nowotworów skóry - nie ma czegoś takiego jak „bezpieczne opalanie”!
  Osoby, które choć raz doznały poparzenia słonecznego przed ukończeniem 15. roku życia, są aż 5 razy bardziej narażone na wystąpienie czerniaka w dorosłym życiu.

 

 • zapobiegasz powstawaniu przebarwień posłonecznych,
 • krem z filtrem to najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy! Warto używać go już od najmłodszych lat. Chroni przed fotostarzeniem, zapobiega utracie jędrności (promieniowanie wpływa niekorzystnie na włókna kolagenowe), opóźnia proces powstawania zmarszczek.

  Jeśli zastanawiasz się, czy istnieje eliksir młodości…. :) To podstawą jest używanie kremu z filtrem. Na ochronę przeciwsłoneczną nigdy nie jest za późno! Niezależnie od wieku, zobaczysz pozytywny efekt w postaci gładszej i zdrowszej skóry! Nieważne, czy jesteś fanką rozbudowanej czy minimalnej pielęgnacji, jest to podstawa dbania o cerę.


Podsumowując, ochrona przeciwsłoneczna to bardzo ważny etap w pielęgnacji, warty odrobiny edukacji oraz inwestycji w kosmetyk z dobrym składem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ułożyć pielęgnację poranną i wieczorną oraz jak wpleść produkt z filtrem pomiędzy rytuały pielęgnacyjne, to przeczytaj nasz artykuł: Koreańska pielęgnacja kosmetykami naturalnymi krok po kroku
We wspomnianym artykule znajdziesz darmowy poradnik do pobrania na temat rozbudowanej pielęgnacji, inspirowanej pielęgnacją koreańską. Znajduje się tam także porada dla osób ceniących pielęgnację minimalną - przekazujemy wiele porad odnośnie zastosowania naturalnych polskich i koreańskich kosmetyków.

 

 

 

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kremu z filtrem? Sprawdź, czy zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB!

 

 

Dlaczego? Abyś mogła zrozumieć "dlaczego" to warto wiedzieć jak UVA i UVB wpływają na skórę.

 

 

Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowanie ultrafioletowego, które dociera do powierzchni Ziemi.

 

 

 

- Obecne nawet w pochmurny dzień, dociera do nas niezależnie od pory roku i pogody!

- Przenika przez szyby (dlatego warto stosować krem nawet będąc w domu lub biurze),

- Powoduje przedwczesne starzenie: zwiotczenie skóry, powstawanie zmarszczek, zaburzeń pigmentacji, występowanie alergii słonecznej, jest odpowiedzialne za rozwój nowotworów skóry,

- Promienie UVA są zdradliwe, ponieważ wnikają głęboko w skórę i mogą uszkodzić komórki, nie wywołując bólu.

 

 

Promieniowanie UVA jest bardziej "zdradliwe" niż promieniowanie UVB!

Nie wiesz, na jaką dawkę tego promieniowania zostałaś wyeksponowana! Nie odczuwasz bólu, nie ma poparzeń, dopiero po czasie (np. po wakacjach) zobaczysz przebarwienia czy szybciej starzejącą się skórę.

To promieniowanie UVB powoduje oparzenia słoneczne oraz powstanie opalenizny, a więc łatwo stwierdzić, że została przyjęta wysoka dawka tego promieniowania.

 

 

 

 

Promieniowanie UVB to pozostałe 5% promieniowanie ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi, to ono odpowiada za opaleniznę i oparzenia, a jak widzisz… To zaledwie niewielka część promieniowania ultrafioletowego, która do nas dociera.
Promienie UVB są zatrzymywane przez szybę oraz chmury.

 

 

Są odpowiedzialne za:

 • powstawanie opalenizny,
 • nowotwory skóry,
 • poparzenia słoneczne, alergie.

 

 

 

Teraz już widzisz, jak promienie UVA i UVB wpływają na naszą skórę i rozumiesz, dlaczego konieczna jest ochrona przeciw UVA i UVB. Bądź czujna przy wyborze preparatów przeciwsłonecznych, ponieważ część z nich gwarantuje tylko ochronę przed UVB (ma na opakowaniu tylko oznaczenie SPF). A… jak sama zauważyłaś, to UVA jest jeszcze bardziej zdradliwe i przyspiesza procesy starzenia.

 

 

 

 

 

Jak sprawdzić czy filtr zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB?

 

 

 

 

 

I) SPF - to informacja na opakowaniu, że preparat chroni przed promieniowaniem UVB. „SPF” oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB. Im wyższy SPF, tym dłużej możesz przebywać na słońcu i uniknąć poparzeń.

 

 

Filtr SPF 50 gwarantuje najlepszy stopień ochrony.

SPF 50 = 98% ochrony przed UVB

SPF 30 = 97% ochrony przed UVB

SPF 15 = 93% ochrony przed UVB

 

 

Wydaje się, że różnica ochrony w procentach jest niewielka? To czytaj dalej!

 

SPF 50 chroni skórę "tylko" o 1% lepiej przed promieniowaniem UVB niż SPF 30?

Tak, ale....

 

 

1) Jeśli na kremie masz dodatkowo oznaczenie UVA w kółeczku, to oznacza również ochronę przed promieniami UVA o wartości conajmniej 1/3 ochrony SPF ..


Czyli np. Dla SPF 15 mamy
1/3*15 = 5

 

A dla SPF 50:
Ale już 1/3 z 50 = 16,7

 

W tym przypadku wyższy SPF, oznacza również lepszą ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem UVA !

 

 

 

2) Co więcej, dość często zdarza się, że nakładamy zbyt małą ilość kremu, czy innego preparatu z filtrem, aby mógł on nas zabezpieczać w sposób deklarowany przez producenta

Oznacza to, że krem SPF 50 nie będzie działać jak SPF 50, ale np. SPF 12 - a to już spora różnica. Dlatego warto używać wysokich wartości filtrów, ponieważ nawet gdy nałożysz go za mało, to będziesz lepiej chroniona przed działaniem Słońca. Oczywiście należy starać się nakładać zalecaną ilośc (o tym dalej).

 

 

 

3) Krem z filtrem SPF 50 działa dłużej niż kremy SPF o niższych faktorach. Nawet jeśli zapomnisz o reaplikacji, to z kremem o wyższym faktorze, będziesz chroniona przed dłuższy czas.

 

 

 

II) Zdarza się, że produkt może mieć inne oznaczenie informujące o ochronie przed promieniowaniem UVA (nie tylko znaczek „UVA” na opakowaniu).

 

Oznaczenia IPD lub PPD (PA) również informują że krem chroni także przed promieniowaniem UVA.

 

PA + =pewna ochrona przed promieniowaniem UVA

PA ++ = umiarkowana ochrona przed promieniowaniem UVA

PA +++ = wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA

PA ++++ = bardzo wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA

 

 

 

 

 Polecane kremy z filtrem do twarzy i ciała:

 

 

Krem z filtrem do twarzy SPF 25, LADY SUNSHINE od marki Be The Sky Girl

Jest to krem zawierający filtry fizyczne, czyli mineralne, które skutecznie chronią przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Kosmetyk wegański, „cruelty free” i naturalny

 • Wspaniale nadaje się pod makijaż,
 • Nie bieli,
 • Nie zapycha, dzięki czemu sprawdzi się także w przypadku cer tłustych i mieszanych.
 • Wspaniale się wchłania, nie obciąża, ma lekką formułę.

 

 

 

 

Krem z filtrem do twarzy SPF 50 od marki EENY MEENY

Krem zawierający filtry mineralne oraz chemiczne, chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Kosmetyk ma delikatny pigment, który co prawda nie ma właściwości kryjących (nie nadaje koloru i krycia jak krem BB czy podkład), ale subtelnie wyrównuje koloryt skóry, dzięki czemu sprawdzi się dla skór jasnych oraz ciemniejszych. Nadaje jej satynowe wykończenie, a skóra wygląda zdrowo i promiennie. Wykończenie kremu nie jest bardzo matowe, produkt nadaje delikatny efekt „glow”. Jednak, gdy masz tłustą cerę, to wystarczy delikatnie przypudrować cerę i uzyskasz pożądany mat. Co ważne, preparat nie wyświeca się z czasem, skóra nie zaczyna się bardziej błyszczeć.

 

 

A tak wygląda ten produkt po wsmarowaniu w skórę :) Stapia się z nią - zdjęcie bez obróbki! 

Polecana mgiełka do ciała:

Wodoodporna mgiełka ochronna do ciała SPF 50, EENY MEENY

Zawiera filtr mineralny, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, dobrze sprawdza się u skóry atopowej, suchej, wrażliwej, ze skłonnością do alergii. Odpowiedni dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Filtr w mgiełce doskonale sprawdza się np. na plaży, jest łatwy i wygodny w replikacji.

 

 

 

 Jak poprawnie używać kremu z filtrem? Jak używać preparatów do ochrony przeciwsłonecznej, aby przynosiły deklarowany przez producenta efekt?

 

 

 

1) Najbardziej istotne jest to, aby używać ochrony przeciwsłonecznej codziennie. Jak już wspomniałam, promieniowanie UVA dociera do Ziemi przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku, co więcej, przenika przez szyby, naskórek, siejąc zniszczenia w skórze głębokiej.

 

RADA: Znajdź taki krem z filtrem, który będzie używało się Tobie przyjemnie, być może będziesz musiała wypróbować kilka produktów do ochrony UV, aby znaleźć swój wymarzony. Ważne, aby kosmetyk Ci odpowiadał, skoro masz go używać codziennie.

 

RADA: Kosmetyk roluje się? Spróbuj nałożyć go na delikatnie wilgotną twarz po użyciu tonera lub hydrolatu. A jeśli chcesz sprawdzić, czy używanie toników jest dla Ciebie to przeczytaj nasz artykuł: Czy tonik jest niezbędny w pielęgnacji twarzy? A może lepiej stosować hydrolat?

 

RADA: Jeśli dalej masz problem z rolowaniem czy nałożeniem makijażu na Twój SPF, to daj mu szansę - warto spróbować z kilkoma sposobami aplikacji. Może kosmetyk nie współgra dobrze z resztą Twojej pielęgnacji albo z podkładem? Nie poddawaj się po pierwszej próbie :)

 

 

 

2) Istotne jest, aby nakładać odpowiednią ilość substancji ochronnej, czyli 2mg na cm2 skóry. Tylko nakładając wystarczająco dużo kosmetyku, zapewnisz sobie stopień ochrony deklarowany przez producenta. Ale jak to „policzyć”? Skąd wiem, że użyłam zalecanej ilości?

Dla ułatwienia powstała zasada DWÓCH PALCÓW. Czyli jeśli SPF 50 ma działać jak SPF 50 to nałóż produkt „na dwa palce”. Taka ilość powinna starczyć na twarz, szyję i uszy.

 

Na początku może Ci się wydawać, że jest to dużo kremu, dlatego warto wybrać taki, który będzie się dobrze wchłaniał.Pamiętaj, że filtr UV nakładany w odpowiedniej ilości, nie będzie Twoim najbardziej wydajnym kosmetykiem i nie takie jest jego zadanie :) Jeśli masz wybrać jeden produkt, w który naprawdę warto zainwestować, nie oszczędzać i więcej używać, to jest to właśnie krem ochronny przed promieniowaniem UVA i UVB!

 

 

 

3) Pierwsza aplikacja - min. 20 minut przed wyjściem na Słońce. Tyle czasu potrzebuje specyfik, aby zacząć działać.

 

 

4) Najpierw filtr, potem odczekaj 10-20 minut, a dopiero potem nałóż makijaż.

 

 

5) Reaplikacja - aplikację kremu z filtrem trzeba powtarzać w ciągu dnia. 

Krem ściera się z powierzchni skóry, jego działanie zmniejsza się pod wpływem wody, potu. Należy ponawiać aplikację także produktów „wodoopornych”.

Pamiętaj o kolejnej dawcę kremu z filtrem co ok. 2-3 godziny. Jeśli nie masz makijażu to wystarczy nałożyć preparat i rozsmarować.

A jeśli nakładasz makijaż? Warto wtedy sięgnąć np. po mgiełki, które nie zrujnują make-upu, a wzmocnią ochronę przed promieniowaniem.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wybrać najlepszy naturalny krem z filtrem do twarzy, który będzie dobrany do Twojej cery i Twoich indywidualnych potrzeb, to przeczytaj nasz artykuł:
Jak wybrać najlepszy krem z filtrem SPF do twarzy?

A jeśli zastanawiasz się jak ochronić przed Słońcem skórę całego ciała to zerknij tu:
Jak wybrać najlepszy krem z filtrem SPF do ciała?

 

Droga Skincarelover, ten artykuł to wiele informacji, wskazówek i porad odnośnie używania kremów z filtrem. Mam nadzieję, że udało się rozwiać Twoje wątpliwości i odpowiedzieć na pytania!

 

Udanego dnia!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.