do kasy suma: 0,00 zł
0

PREZENT DO ZAMÓWIEŃ POW. 250 ZŁ ❤️

Kosmetyki naturalne i holistyczne podejście do urody 0
8.jpg

Dzisiaj przyjrzymy się pojęciu kosmetyków naturalnych w świecie, gdzie jak wiemy, wszystko się składa z pierwiastków chemicznych. Zarówno nasze ciała, wdychane przez nas powietrze jak i skorupa ziemska złożone są z oddziałujących ze sobą cząsteczek chemicznych i tworzących je atomów. Powiedzieć, że kosmetyk naturalny jest wolny od chemii, to jak powiedzieć, że nasza krew nie składa się z substancji chemicznych. Czym zatem są kosmetyki naturalne?

Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy wydał we wrześniu 2000 r. następujące wytyczne:

“Za kosmetyk naturalny uważać należy produkt otrzymany ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego), uzyskanych przy użyciu metod fizycznych (np. tłoczenia, destylacji, ekstrakcji, filtracji, suszenia). Jest to tzw. niskie przetworzenie materiału roślinnego i ma na celu zachowanie jak największej ilości wartości odżywczych, pielęgnacyjnych, a czasem i utrwalających. W przypadku komponentów pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwanie musi następować bez szkody dla zwierząt (np. wosk pszczeli czy lanolina).”

Jeśli chcesz poznać nasze kosmetyki naturalne do pielęgnacji twarzy to kliknij TUOczywiście nie każdy produkt pochodzenia roślinnego, zwierzęcego czy mineralnego nadaje się do użycia w kosmetyce. Zanim ekstrakt z danego zioła czy owocu trafi do składu kremu lub peelingu do ciała, należy go szczegółowo przebadać. Technolodzy muszą sprawdzić czy dany surowiec roślinny nie wywołuje skutków ubocznych oraz w jakim stężeniu działa najefektywniej na ludzką skórę.


Istnieje szereg certyfikatów jakie może zdobyć producent, by potwierdzić jakość wytwarzanych przez niego kosmetyków. Podmioty przyznające certyfikaty sprawdzają nie tylko miejsce produkcji (np. pod kątem jego czystości i zastosowanych metod przetwarzania surowców), ale także powierzchnie, na których uprawiane są surowce (choćby pod kątem jakości gleby i obecnych w niej nawozów). Zależnie od certyfikatu czy założeń wynikających z deklaracji na opakowaniu, badane są inne parametry.

Produkty zawierające surowce pochodzenia naturalnego należą do grupy wysokiego ryzyka zagrożenia zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi na etapie produkcji, dlatego kontrola ich jakości jest tak istotna. Przed wprowadzeniem ich na rynek dermatolodzy przeprowadzają dokładną analizę chemiczną. Dodatkowo ich skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzone są często w oparciu o wielowiekową tradycję.

Aby zobaczyć nasze kosmetyki do pielęgnacji ciała kliknij TUTAJ

Po co więc tyle zachodu, by wyprodukować kosmetyk naturalny?

Pobudki do korzystania z takich kosmetyków są różne, dlatego skupmy się najpierw na faktach dotyczących ich działania. Na przykład warto zaznaczyć, że stosowanie kosmetyków naturalnych jest w zasadzie bezpieczne. Często nie zawierają one składników, których nie moglibyśmy położyć również na swoim talerzu. A to, co nakładamy na skórę, jest przez nią wchłaniane i wchodzi w relację z naszym organizmem także na głębszych poziomach. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że związki chemiczne zawarte w preparatach do pielęgnacji wnikają głęboko w skórę, a nieraz przedostają się także do organizmu i gromadzą m.in. w węzłach chłonnych czy organach pełniących funkcje oczyszczające i filtrujące. Nie tylko wraz z pożywieniem, ale także podczas pielęgnacji ciała dostarczamy swojemu organizmowi odpadowe bądź pożyteczne składniki. Świadomość tych zależności pozwala konsumentom dokonywać mądrzejszych i długofalowo skuteczniejszych wyborów.

Jako konserwanty używa się naturalnych substancji takich jak witamina E czy olejki eteryczne. Bardzo dużą uwagę zwraca się na czystość biologiczną surowców.

Aktywne składniki roślinne to podstawa każdego kosmetyku naturalnego. Odpowiednio dobrane i sukcesywnie stosowane, wspierają naturalne procesy zachodzące we włosach czy poszczególnych partiach skóry. Regularność ich użytkowania to zrównoważona pielęgnacja, pozwalająca skórze żyć zgodnie z jej naturalnym rytmem (często zaburzonym przez niskiej jakości kosmetyki drogeryjne). Kosmetyki naturalne mają właściwości lecznicze, pobudzają proces regeneracji i przywracają stan równowagi skóry.

Ze względu na wyżej wymienione właściwości sprawdzą się dla osób o skórze problematycznej, wrażliwej, alergicznej i atopowej. Oczywiście nie jest tak, że naturalne preparaty nigdy nie wywołują uczuleń, bowiem ekstrakty roślinne i olejki eteryczne mogą posiadać właściwości alergizujące. Jednak korzystając z kosmetyków naturalnych, nastawiamy się na znacznie mniejsze ryzyko podrażnienia naturalnej bariery ochronnej skóry.

Dzięki temu, że kosmetyki naturalne są uniwersalne (bardzo rzadko znajdziemy na etykiecie informację, aby produkt był przeznaczony wyłącznie dla kobiet bądź mężczyzn), może z nich korzystać cała rodzina. Nadają się też do stosowania przy wszystkich typach skóry (w tym delikatnej dziecięcej) i włosów, choć oczywiście najlepiej zapoznać się ze składem podanym na opakowaniu i dobrać produkt dla siebie i pod swoje konkretne potrzeby.

Kosmetyki naturalne to także znakomite rozwiązanie dla osób, którym zależy na holistycznym pielęgnowaniu zdrowia i pogłębianiu więzi z naturą. Postęp cywilizacyjny i związany z nim rozwój przemysłu przyniosły nam wiele dogodnych rozwiązań, jednak coraz moda na produkty naturalne wyłoniła się ze wzrastającej świadomości konsumentów w kwestiach własnego zdrowia.

Także w Polsce coraz więcej osób skłania się ku temu swego rodzaju powrotowi do korzeni, gdzie receptury naszych prababć idą w parze ze współczesną technologią, by stworzyć prawdziwe kosmetyki, oparte jedynie na naturalnych, dobrze przebadanych środkach. Jak potwierdzają statystyki, kosmetyki naturalne to nie chwilowy trend, lecz wciąż wzrastająca tendencja sprzężona z rosnącą popularnością pragnienia konsumentów, by o zdrowie dbać kompleksowo.


A jeśli chcesz zobaczyć jakie mamy akcesoria do holistycznej pielęgnacji to sprawdź TUTAJ

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.