Czy tonik (toner) jest tak naprawdę potrzebny w Twojej toaletce?
Jakie korzyści przynosi tonizowanie skóry?
A może warto zamienić tonik na hydrolat?
Nic dziwnego, że masz wątpliwości, skoro na rynku jest bardzo dużo kosmetyków do pielęgnacji skóry, które odpowiadają na najróżniejsze potrzeby, a ciągle pojawiają się również nowe trendy, a następnie znikają, by ustąpić czemuś, co jest jeszcze bardziej „na czasie”. Trudno wybrać, co jest tak naprawdę potrzebne, aby cieszyć się promiennym wyglądem i działać skutecznie przeciwstarzeniowo.
Ale głowa go góry! My, w Skincarelover, spieszymy z pomocą i zaraz wyjaśnimy, jakie korzyści przynosi stosowanie toniku lub hydrolatu i jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma kosmetykami. A gdy poznasz odpowiedzi na te pytania, to będziesz wiedziała, co jest bliższe potrzebom Twojej skóry oraz preferencjom.
Zacznijmy od wyjaśnienia, co daje nam użycie toniku lub hydrolatu. Tak naprawdę produkty spełniają podobne funkcje, jeśli mówimy o pielęgnacji skóry twarzy. Jeżeli zastanawiasz się - czy w ogóle warto używać któregoś z tych produktów, to koniecznie przeczytaj, co daje skórze używanie tych produktów:
- Przywrócenie odpowiedniego pH skóry. Ale o co chodzi z tym pH? Prawidłowe pH skóry twarzy waha się w granicach 4,7-5,6. Wszystkie odstępstwa od tych wartości mogą przyczyniać się do problemów z cerą. Oznacza to, że jeśli nie przywrócimy odpowiedniego pH naszej skórze, to możemy spodziewać się problemów skórnych. Jeśli pH skóry twarzy jest za niskie, zaczyna ona produkować większą ilość sebum, na skutek czego może dochodzić do jej przetłuszczania, pojawiania się zaskórników i niedoskonałości. W odwrotnym przypadku, jeśli pH jest zasadowe, skóra staje się przesuszona i skłonna do podrażnień.
Często środki myjące mają zasadowe pH, czyli nasza skóra może być sucha i możemy odczuwać „ściągnięcie” skóry. Natomiast po użyciu tonera lub hydrolatu to pH stanie się z powrotem neutralne.
Co więcej, użycie delikatnych preparatów myjących z fizjologicznym pH, niekoniecznie zapewni nam bezpieczeństwo w kwestii poziomu pH skóry.
Dlaczego? Przecież, gdy używam żelu do mycia twarzy z pH odpowiadającym pH mojej skóry, to powinno być wszystko w porządku?!
Teoretycznie tak… Ale widzisz, tonik pomoże także zneutralizować związki niekorzystne dla skóry, które są obecne w wodzie kranowej. Woda jest zdatna do spożycia i mycia dzięki dodatkom takim jak chlor, sól, minerały itp. Jednak te substancje mogą podrażnić delikatną skórę twarzy.
Co więcej, w większości mieszkań woda jest twarda i ma odczyn zasadowy, dlatego nawet jeśli używasz delikatnych środków myjących, warto wyrównać jej pH za pomocą toniku lub hydrolatu.
2) Tonik wspaniale nawadnia cerę, zwłaszcza w jej głębszych partiach. Nawilżanie skóry to podstawa pielęgnacji każdego typu cery. Również cery tłustej. Czy wiedziałaś, że można mieć odwodnioną skórę, a naskórek dalej może się nadmiernie błyszczeć? Unikanie nawilżania skóry to częsty błąd pielęgnacyjny popełniany przez posiadaczki cery tłustej.
Jest ogólna zasada: „Im rzadsza i bardziej wodnista jest konsystencja kosmetyku, tym głębiej wnika on w skórę”. To oznacza, że tonik lub hydrolat przenikną głęboko wgłąb skóry i przyniosą jej nawilżenie.
3) A z poprzednim punktem, czyli z dogłębnym działaniem, wiąże się kolejna korzyść - tonik bądź hydrolat pomoże przygotować skórę pod kolejne kroki pielęgnacyjne, czyli nałożenie serum i kremu. Sprawią, że składniki aktywne zawarte w serum lub kremie przenikną głębiej i lepiej zadziałają w skórze. Jest to oczywista korzyść, ponieważ w ten łatwy sposób możliwe jest spotęgowanie dobroczynnego efektu kosmetyków pielęgnacyjnych.
No to jak? Trzeba używać czy nie trzeba?
To zależy :) Zależy, czego oczekujesz od wyglądu swojej cery. Oczywiście można tylko oczyszczać skórę żelem do mycia i używać kremu. Pytanie, co przyniesie lepszy efekt nie tylko tu i teraz, ale też w przyszłości? Większa dbałość o cerę opłaci się i w najbliższym czasie, ale też na starsze lata.
Już teraz wiesz, jakie korzyści przynosi stosowanie toników i hydrolatów dla Twojej skóry. Posiadając taką wiedzę, możesz wybrać w sposób świadomy, czy ten krok w pielęgnacji oraz te kosmetyki są dla Ciebie.
A teraz czas na odpowiedź, co jest lepsze - tonik (toner) czy hydrolat w pielęgnacji skóry twarzy?
To zależy tak naprawdę od Twoich preferencji oraz indywidualnych potrzeb skóry. Jednak, byś mogła lepiej zrozumieć temat, to wyjaśnię różnice pomiędzy tymi preparatami.
Różnica w pochodzeniu
Tonik jest płynem stworzonym na bazie wody i zawiera w swoim składzie różnego rodzaju składniki o właściwościach wspomagających pielęgnację skóry.
Składniki mogą być przeróżne i odpowiadać różnym typom cery - inny skład będzie miał nawilżający tonik z algami morskimi Apis Hydro Balance, Home TerApis, a jeszcze inny Oczyszczający tonik antybakteryjny z zieloną herbatą Apis Acne Stop, Home Terapis.
Toniki mogą być zarówno syntetyczne jak i naturalne, a wybór należy do Ciebie, jakie produkty wolisz stosować.
Hydrolat roślinny to „przypadkowe odkrycie” :) Przez długi czas hydrolaty były uznawane za produkt uboczny powstały w efekcie pozyskiwania olejków. Jednak odkryto, że woda podestylacyjna ma właściwości pielęgnacyjne i doskonale sprawdza się w roli toniku do twarzy oraz jako składnik kosmetyków. Hydrolat jest produktem w 100% naturalnym, uzyskanym w procesie destylacji parą wodną roślin lub ich części (np. liści lub kwiatów), podczas którego pozyskuje się olejki eteryczne.
Różnica w zapachu
Toniki zazwyczaj ładnie i niezbyt intensywnie pachną. Jeśli mamy do czynienia z tonikiem naturalnym to ładny zapach zawdzięczamy użyciu specjalnej mieszanki olejków eterycznych. Jeśli natomiast używamy toniku syntetycznego to dzięki substancji zapachowej.
Hydrolaty często pachną „zaskakująco”, często nie przypominają zapachu olejku eterycznego (a jak wiemy hydrolaty są produktem ubocznym powstałym przy produkcji olejków eterycznych). Całe szczęście, jeśli nawet ten zapach Ci się nie spodoba, to szybko się ulatnia. Jednak może to być spory minus dla osób wrażliwych na zapachy.
Różnica w działaniu
Toniki zapewniają skórze uczucie nawilżenia, wygładzenia oraz miękkości skóry. Przy mojej odwodnionej skórze to był strzał w 10 :) Toniki stosujemy tylko do pielęgnacji i tonizowania skóry twarzy.
Natomiast hydrolaty szybciej łagodzą zaczerwienia podrażnienia i skóry. Zaletą hydrolatów do twarzy jest też działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, które wynika z ich naturalnych właściwości.
Hydrolaty możemy stosować nie tylko do tonizowania skóry twarzy, można wykorzystywać je również do innych potrzeb. Możesz użyć hydrolatu jako odświeżającej mgiełki w ciągu dnia (także na nałożony makijaż), do maseczek, jako mgiełkę na włosy, jako wcierkę do włosów czy jako podkład pod olejowanie.
Bardzo interesującym produktem jest Hydrolat z czarnego bzu, Mydlarnia Cztery Szpak, przeznaczony do cechy szarej, ziemistej, dojrzałej i odwodnionej.
Polecamy także Hydrolat różany, świetny zwłaszcza dla cery naczynkowej.
UWAGI: Alergicy i osoby ze skórą atopową mogą źle reagować na użycie hydrolatu.
Pamiętaj, że obserwacja potrzeb skóry jest bardzo ważna. Wprowadzaj nowe produkty to pielęgnacji stopniowo. Jeśli wystąpią podrażnienia po toniku bądź hydrolacie to być może nowy preparat nie jest dla Ciebie. Hydrolat możesz ewentualnie rozcieńczyć i spróbować ponownie.
Słowo na koniec: Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Ci istotne różnice pomiędzy tonikiem i hydrolatem oraz odpowiedział na pytanie, jakie korzyści przynosi stosowanie tego typu kosmetyków. Teraz, uzbrojona w konkretną dawkę wiedzy, możesz podjąć decyzję, jakich preparatów i dlaczego chcesz używać i jakich efektów możesz się spodziewać :) I o to chodzi w świadomej pielęgnacji!
Udanego dnia, Skincarelover!
A jeśli jesteś zainteresowana tematem toników i hydrolatów to sprawdź nasze perełki kosmetyczne! Zobacz, jakie mamy toniki i hydrolaty w naszej ofercie!