10 mitów na temat kosmetyków naturalnych. Czy jest w nich ziarno prawdy?
Wokół naturalnej pielęgnacji krąży mnóstwo teorii i narosło wiele mitów, więc dzisiaj się nimi zajmiemy i sprawdzimy, czy zawierają ziarno prawdy!
1. MIT Kosmetyki naturalne są mniej skuteczne niż tradycyjne
Jakie produkty przychodzą Ci na myśl, gdy wyobrażasz sobie naturalne kosmetyki? Żel aloesowy? Proste masło? Kosmetyki naturalnie jednak nie zamykają się w tak wąskim zakresie jak czyste składniki, są często bogatymi produktami, które przynoszą realne rezultaty! Znajdziemy w nich mnóstwo ekstraktów, peptydów, witamin o szeregu cennych działań dla skóry.
Od tradycyjnych kosmetyków różnią się tym, że np. nie zawierają substancji ropopochodnych, które zastępują olejami i masłami, czy nie stosuje się w nich innych wybranych substancji. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że miałyby być mniej skuteczne! Ich stosowanie przyniesie widoczne efekty, a co więcej, to masz możliwość zrezygnowania z niektórych składników zgodnie z Twoimi indywidualnymi wymaganiami odnośnie naturalności kosmetyku.
Przeczytaj nasz artykuł i poznaj świetne marki kosmetyków naturalnych od polskich producentów:
2. MIT Kosmetyki apteczne są bezpieczniejsze od naturalnych LUB alternatywnie: Kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze od innych
W tym punkcie mamy aż 2 różne wersje. Czy któreś kosmetyki są bezpieczniejsze? Nie można tak jednoznacznie stwierdzić! Każdy produkt musi przejść odpowiednie badania przed dopuszczeniem do sprzedaży i nie ma tu wyjątków.
Wg mitów kosmetyki naturalne miałyby być bezpieczniejsze przez brak składników z „zakazanych list”, ale przeważnie interpretacje nt. takich substancji są zbyt daleko idące i w rzeczywistości często nie ma się czego bać. Tymczasem kosmetyki z apteki miałyby być bezpieczniejsze, bo hipoalergiczne, pozbawione zapachów, alergenów. Tu jednak brakuje konkretnego ustawodawstwa w kwestii dermokosmetyków, to jedynie marketingowy wymysł producentów, a hipoalergiczność bynajmniej nie oznacza zerowych szans alergii – ta zawsze nadal się może pojawić i nikt nie zagwarantuje na 100%, że tak się nie stanie.
Ponadto coraz więcej producentów kosmetyków naturalnych ma w swojej ofercie produkty o niskim potencjale drażniącym, przyjazne alergikom i pozbawione zapachow. To do Ciebie należy decyzja, które kosmetyki preferujesz.
Jeśli interesują Cię polskie marki kosmetyków naturalnych, to sprawdź:
3. MIT Kosmetyki naturalne nie uczulają
Niestety nie jest to prawda! Naturalne oleje, ekstrakty i olejki to setki, a nawet tysiące substancji! Każdy z nas ma inny poziom wrażliwości i możliwe, że któraś z substancji źle wpłynie na naszą skórę, powodując podrażnienie, a nawet alergię. Przy składzie bogatym w surowce roślinne nie da się wykluczyć możliwości alergizowania. Uczulać mogą kosmetyki naturalne, apteczne, konwencjonalne - jednym słowem nikt nie może na 100% zagwarantować, że któryś kosmetyk nigdy kogoś nie uczuli lub nie podrażni.
4. MIT Kosmetyki naturalne nie nadają się do tłustych cer
W tym stwierdzeniu jest ziarenko prawdy, ale ta kwestia nie jest wcale czarno-biała. Często jako podstawę cytuje się wskaźnik komedogenności (tendencji do „zapychania”) pokazujący, że oleje i masła zapychają. Warto jednak wiedzieć, że owo zapychanie badano najpierw na króliczych uszach, a następnie na plecach ochotników, a to nie do końca będzie miało przełożenie na nasze twarze. Dodatkowo nawet jeśli jakiś składnik, np. olej kokosowy jest zapychający w czystej formie, to odpowiednio skomponowany w kosmetyku, w stężeniu kilku procent, raczej nie będzie już miał takich właściwości.
Musisz także wiedzieć, że istnieją również znacznie lżejsze oleje niż kokosowy, jak chociażby lniany, czy konopny. Jak najbardziej będą się one nadawały do tłustszych skór, a nawet przyniosą im spore benefity dzięki korzystnemu składowi kwasów tłuszczowych i właściwościom przeciwzapalnym.
Obecnie rynek kosmetyków naturalnych jest pełny zaawansowanych marek i skutecznych kosmetyków, jest wiele produktów dedykowanych skórom tłustym i mieszanym. Spokojnie możesz przebierać w kosmetykach naturalnych, również będąc posiadaczką cery wymagającej i problematycznej.
5. MIT Kosmetyki naturalne to te domowe DIY
I tak, i nie. Jak najbardziej można przygotować proste maseczki czy masła do pielęgnacji w domu, ale kiedy mówimy o naturalnych kosmetykach, to nie je mamy na myśli. Aby przygotować odpowiednio działający, bezpieczny w użyciu i sprzedaży produkt, potrzebna jest szeroka wiedza oraz laboratorium. Dlatego należy kupować tylko kosmetyki odpowiednio opisane składem, danymi producenta i datą ważności. Domowe produkty osób ogłaszających się na grupach, gdzie nie mamy pewności co do ich jakości i warunków przygotowania oraz przechowywania, omijajmy szerokim łukiem!
6. MIT Kosmetyki naturalne są mniej trwałe
Na kosmetykach często znajdziesz zarówno datę ważności, jak i symbol otwartego słoiczka. Ów słoiczek (PAO) mówi nam, ile miesięcy możemy używać produktu od momentu jego otwarcia. W kosmetykach naturalnych bywa ona długości 3-6 miesięcy, ale zdarza się i 12M. Kosmetyki z długimi datami zawierają przeważnie większe ilości konserwantów, więc mamy tu i plusy, i minusy sytuacji. Finalnie jednak naturalne kosmetyki są wystarczająco trwałe, aby z powodzeniem stosować je na co dzień.
Warto tylko pamiętać o odróżnieniu kosmetyków świeżych, tj. takich bez konserwantów, wymagających przechowywania w lodówce. Wtedy ich daty sięgają zaledwie kilku tygodni. Oczywiście producent powinien oznaczyć taki kosmetyk i kupując go, będziesz miała świadomość, że trzeba go szybciej zużyć.
7. MIT Kosmetyki naturalne są zawsze również wegańskie
Naturalność nie oznacza automatycznie wegańskości. Część kosmetyków naturalnych oczywiście jest wegańska, ale nawet certyfikaty naturalności nie wykluczają składników odzwierzęcych, nie licząc substancji z gatunków zagrożonych wyginięciem, martwych zwierząt lub modyfikowanych genetycznie. Jak najbardziej można jednak dodać np. mleko, miód, czy lanolinę. Jeśli zależy Ci na kosmetykach typowo wegańskich, szukaj takiego oznakowania na kosmetyku!
Przeczytaj – czym się różnią kosmetyki wegańskie, naturalne i organiczne
Kosmetyki naturalne, organiczne, wegańskie. Czym się różnią?
Jeśli interesują Cię polskie marki kosmetyków naturalnych, to sprawdź także:
8. MIT Kosmetyki naturalne gorzej się pienia i gorzej oczyszczają
Ilość piany zależy m.in. od ilości i rodzaju użytego detergentu. W kosmetykach naturalnych nie używa się SLS i SLES, ale są inne substancje myjące na ich miejsce. Pianotwórczość nie ma też aż tak dużej wagi w kwestii dokładności oczyszczania, jak mogłoby się wydawać. Cała formuła jest ważna, a brak piany nie oznacza, że skóry nie umyjemy. Wśród kosmetyków naturalnych wybór jest tak duży, że dobierzemy dla siebie zarówno mocno pieniący żel, jak i delikatnie emulgującą emulsję.
9. MIT Kosmetyki naturalne są drogie
W każdym segmencie kosmetycznym znajdziemy bardzo budżetowe opcje, jak i takie luksusowe. Małe manufaktury rzeczywiście mają mniejsze możliwości zakupowe i produkcyjne - naturalne produkty popularnie pakuje się w szkło (które jest droższe niż plastik), a wykupione certyfikaty również swoje kosztują, przez co ceny finalnych produktów mogą być wyższe. Poza tym wysokiej jakości surowce również muszą swoje kosztować, przez co ponownie cena produktu może być wyższa. Warto jednak wiedzieć, że popularne i duże koncerny zauważyły już i podchwyciły trend naturalności, więc znajdziemy też certyfikowane i naturalne kosmetyki w czasem naprawdę korzystnych cenach.
10. MIT Kosmetyki naturalne są mało dostępne
Czasem może się zdarzyć, że producenci wysokiej jakości kosmetyków naturalnych udostępniają swoje produkty w wybranych specjalistycznych sklepach, dlatego tutaj jako SkincareLover przychodzimy Wam z pomocą i prezentujemy Wam najlepsze nam znane marki kosmetyków naturalnych :) Koniecznie sprawdź nasz asortyment ☺ Kupując w naszej internetowej drogerii możesz zamówić kosmetyki do każdego zakątka pięknej Polski.
Czy któryś z tych mitów Cię zaskoczył? Może masz wątpliwości na temat jeszcze innych stwierdzeń na temat naturalnej pielęgnacji?